2017 óta szeptember utolsó szombatján, motoros felvonulással veszi kezdetét az október, a Mellrák elleni küzdelem hónapja.
Minden évben, 1985 óta, október a mellrák elleni küzdelem hónapja. A Magyar Rákellenes Liga immár ötödik alkalommal szervezi meg a „Motorral a mellrák ellen” motoros találkozót és felvonulást, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet a betegségre és az érintettekre. A mellrák színe a rózsaszín, ezért a motorosok is – egy hozzájuk képest extrémebb módon - rózsaszín pólóban vonulnak végig a városon, a Tranzit Art Cafe-tól egészen a Hősök teréig.
A motoros találkozó ötlete a Magyar Rákellenes Liga Sárszentágotai Alapszervezetétől származik. A község nevében feltűnő Szent Ágota nem más, mint az emlőrákosok védőszentje. 2017 óta szeptember utolsó szombatján, a motoros felvonulással veszi kezdetét az október, a Mellrák elleni küzdelem hónapja.
A mellrák a nők leggyakoribb daganatos betegsége Magyarországon! A 2020-as adatokat tekintve 100.000 lakosra vetítve 77,3 esetben diagnosztizálták a betegséget, ezzel az Európai országok között Magyarország a 19. helyet foglalja el. Az emlőrák okozta halálos megbetegedések tekintetében Magyarország a 8. helyen áll az Európai országok között, 17,3/100 000 nőre jutó halálozási aránnyal. A Nemzeti Rákregiszter és a KSH adatai szerint a halálesetek száma többnyire stagnál a gyógyítás fejlődésének köszönhetően, a diagnosztizált betegek száma azonban növekszik. Évente közel 9000 új beteget diagnosztizálnak.
Az életkor előrehaladtával a megbetegedés kialakulásának kockázata fokozódik, 80 százalékban 50 év feletti nők vannak az érintettek között. A kor és a nem mellett mi fokozhatja a mellrák kialakulásának kockázatát?
· Ha a családban már volt emlőrákos megbetegedés, különösen I. vagy II. fokú rokonnál, ez főleg a 45 év alatti megbetegedéseknél fontos tényező.
· Nagyobb eséllyel fejlődhet ki emlődaganat azoknál, akik menstruációs életperiódusa hosszabb a normálisnál, ha 12 éves kor előtt kezdődött, vagy késői, 55 év feletti menopauza esetén.
· Ha valaki 30 éves kor felett szül vagy gyermektelen.
· Hormonális fogamzásgátlók, ösztrogén tartalmú gyógyszerek szedése, túlsúly esetén.
Az emlőrák felismerésében kulcsfontosságú a fiatal kortól rendszeresen alkalmazott önvizsgálat, amit 20 éves kortól havonta érdemes elvégezni. A leginkább érintett 45-65 éves korcsoport szűrésére a szervezett, kétévenkénti behívásos népegészségügyi mammográfia nyújt lehetőséget. Ezek a szűrések csak rövid időre álltak le a járványhelyzet miatt, de aki emiatt nem kapott behívó levelet, idén még mindenképpen sorra kerül. A részvételi arány még mindig alacsonynak mondható, csupán 40% körül van. A szervezett szűréseken elindulásuk óta már több mint 100.000 rosszindulatú emlődaganatot diagnosztizáltak. Ajánlott fiatalabb korban rendszeres szűrésre járni azoknak, akik a veszélyeztetettek közé sorolhatóak.
Mik a mellrákra utaló tünetek?
· tapintható csomó/idegentest érzés a mellben,
· piros gyulladt megnagyobbodott emlő, alakja megváltozik,
· váladékozás, behúzódó kifekélyesedett bőrfelszín, láthatóvá válnak a vénák
· Késői stádiumban: a csontáttétek miatt törések, a tüdő áttétek miatt fokozódó légzési és keringési elégtelenségek
Ma már a fiatalok könnyen elsajátíthatják a megfelelő önvizsgálati technikákat, hisz a Magyar Rákellenes Liga szervezetten tanítja az önvizsgálatot középiskolások számára, mert a daganat korai felismerése életet menthet. A Magyar Rákellenes Liga által országszerte szervezett hagyományos rózsaszín sétákról és egyéb rendezvényekről a Liga honlapján és Facebook oldalán tájékozódhatnak.