Ha valaki babát szeretne, akkor az endokrinológusok úgy vélik, a legideálisabb, ha 1 mU/l körüli a TSH szintje.
Amennyiben valaki gyermeket szeretne, ám már hosszabb ideje próbálkozik, felmerülhet benne a gyanú, hogy vajon hormonális probléma okozza-e a sikertelenséget. Gyakori ugyanis, hogy pajzsmirigyzavar a negatív tesztek okozója, ám sajnos azt csak kevesen tudják, hogy a gyermekáldáshoz mi is a legideálisabb TSH szint. A kérdésre dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája ad választ.
A meddőség, illetve a vetélések hátterében igen gyakran pajzsmirigyzavar húzódik, ezért ha valakinek hosszabb próbálkozás után sem sikerül teherbe esnie, úgy érdemes ellenőriztetnie a pajzsmirigy funkciókat. Alulműködés – és túlműködés- esetén ugyanis a ciklusban zavar léphet fel, rendszertelenül jelentkezhet a vérzés, sőt, akár a tüszőrepedés is elmaradhat. Érdemes tudni, hogy az anovulációra nem mindig hívja fel a menstruáció hiánya vagy rövidsége a figyelmet, ugyanis előfordulhat, hogy szabályosan jelentkezik a vérzés.
A pajzsmirigy funkcióiról a TSH, a T3 és a T4 szintje ad pontos felvilágosítást, ám ezeket érdemes kiegészíttetni az ATPO szintjével is. A legtöbb helyen első körben mégis a TSH értékét veszik alapul, mely valójában egy olyan anyag, amelyet az agyalapi mirigy állít elő a pajzsmirigy megfelelő hormontermeléséhez. Amennyiben a normálisnál kevesebb pajzsmirigy hormon (T3, T4) termelődik, úgy a TSH szintje megemelkedik, míg ellenkező esetben lecsökken. Éppen ezért az értéke fontos információkkal szolgál a szerv működésével kapcsolatban, így teherbe esési nehézségek esetén mindenképp ellenőriztesse mennyiségét!
Bár a TSH felső értéke a legtöbb helyen 4,5 mU/l, ám a szakemberek szerint már ez is túl magas, ezért sokan inkább a 2,5 mU/l-t tartják a maximálisnak. Ám ha valaki babát szeretne, akkor az endokrinológusok úgy vélik, a legideálisabb, ha 1 mU/l körüli a TSH szintje. Ám ehhez fontos hozzátenni, hogy a hormon mennyiségét több tényező is befolyásolja, pl. napszak, stressz, étkezés, évszak, bizonyos gyógyszerek stb.- ezért nem szabad egyedül a TSH értékére hagyatkozni, hanem figyelembe kell venni a T3, T4 és az ATPO szintjét, illetve a fennálló tüneteket is.
A szakember szerint a pajzsmirigy alulműködés szerencsére az esetek többségében gyógyszeres terápiával rövid idő alatt megszűntethető, ám általában a hormonterápiát a betegnek élete végéig tartania kell. Fontos tudni, ha sikerült az illetőnek teherbe esnie, a várandósság során rendszeres kontroll javasolt, ugyanis a baba fejlődésével magasabb dózisú készítményre lehet szükség.