• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ugyan a pollenterhelés magas, mégsem a nyárfaszösztől tüsszög

Egészségmagazin MA 06:05 Forrás: Allergiaközpont
Ugyan a pollenterhelés magas, mégsem a nyárfaszösztől tüsszög

Az allergiás tüneteket a virágpor, vagyis a pollenek okozzák, ilyen allergén fehérjéket azonban a nyárfaszösz nem tartalmaz.

A napokban országszerte magas pollenterhelésről adott hírt a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ, ugyanis egyszerre közel 20 féle allergén virágpora terjed a levegőben. Egy ideje már szállingózik a nyárfaszösz is, amiről sokan azt gondolják, konkrétan az váltja ki náluk az allergiás tüneteket. Dr. Tárnok Ildikó, az Allergiaközpont allergológusa, klinikai immunológus, tüdőgyógyász cáfolta ezt a vélekedést, és jótanácsokkal látta el az allergiásokat.

Mindenhol magas a pollenkoncentráció

Az egyik kiemelkedő időszakába érkezett az idei pollenszezon, az országban jelenleg magas a platán és a tölgy pollenkoncentrációja, ahogyan az eperfa féléké is, ez Budapesten eléri a nagyon magas szintet. A nyír, a kőris, a bükk, az ostorfa, a komlógyertyán, valamint már a dió virágporának mennyisége jellemzően az alacsony - közepes tartományban alakul, míg a ciprus- és tiszafaféléké, illetve a fűzé jellemzően alacsony, esetenként elérheti a közepes szintet. Alacsony koncentrációban jelen van még a levegőben a juhar, a gyertyán, a sásfélék, valamint már pázsitfűfélék és a fenyőfélék pollenje is – írja az NNGYK. Egyre többféle allergén virágpora van jelen egyszerre a levegőben, már megjelentek az átmeneti időszak allergénjeinek pollenszemei is, a pázsitfű pollenkoncentrációja várhatóan egyre több helyen elérheti a tüneteket okozó közepes szintet. A pázsitfűre érzékeny allergiásoknál fokozódó tünetekre lehet számítani, mint például az orrfolyás, tüsszögés, köhögés, szemviszketés.

- Sokakat bosszant ilyenkor a nyárfaszösz, amiről feltételezik, hogy ez okozza a kellemetlen tüsszögést, irritációt. Amit azonban a napokban látunk a szabadban szállni, az valójában a nyárfa terméséből és annak a szél általi terjedését segítő, levegővel telt részeiből áll. Az allergiás tüneteket viszont a virágpor, vagyis a pollenek okozzák, ilyen allergén fehérjéket azonban a nyárfaszösz nem tartalmaz. A nyárfa pollenszórás valójában már korábban lezajlott, szabad szemmel érzékelhető jelek nélkül, ahogyan a többi növény esetében is történik – ismerteti dr. Tárnok Ildikó.

Tünetcsökkentő tanácsok

A levegőben aktuálisan jelen lévő allergén növények pollenszemei okozhatják, ha valakinél ebben az időszakban jelentkeznek pollenallergiás tünetek. Ezeket az aktuális napi pollenjelentésben tudjuk nyomon követni. Jelenleg is több növény virágzik, így allergiavizsgálatra van szükség, hogy meg tudjuk állapítani, hogy pontosan melyik okozza a panaszunkat. Vérvizsgálattal ugyanis meg lehet határozni az allergént, majd a panaszaink és a vizsgálat eredménye alapján az allergológus személyre szabott kezelést állít össze, így az allergén növény pollenszórásának hátralévő heteit már szénanáthás tünetek nélkül tölthetjük. Addig azonban érdemes megfogadni néhány tünetcsökkentő jótanácsot:

- Allergiaszezonban érdemes a megszokottnál is gyakrabban takarítani, különösen azokat a helyeket, ahol az allergének összegyűlhetnek: az ágyneműt, a kárpitozott bútorokat, a szőnyegeket. Tanácsos olyan porszívót használni, amiben HEPA szűrő is van.

- A lakáson belül a szellőztetés – leginkább hajnalban – segít a feljebb írt légszennyezők és pollenek eltávolításában.

- Minden szűrőt ki kell tisztítani, ahol a pollenek felhalmozódhatnak – elsőként a porszívóét. A légkondicionálót és az autó klímaberendezését évente felül kell vizsgáltatni szakemberrel.

- Érdemes ruhát cserélni azonnal, amint hazaérünk, hiszen a pollenek beleragadhatnak az anyagba – ugyanezért az allergiásoknak az sem ajánlott, hogy a szabadban szárítsák a ruháikat.

- Allergiásoknak hasznos, ha zuhanyoznak minden nap lefekvés előtt, sőt érdemes hajat is a lehető leggyakrabban mosni. Sokat ronthat a helyzeten, ha arcunkról vagy hajunkról a párnánkra kerülnek a pollenek.

A parlagfű ellen most lehet bevetni az immunterápiát

A jelenlegi allergének ellen már csak tünetileg lehet védekezni, de az augusztusban, szeptemberben „támadó” parlagfű és fekete ürüm ellen még nem késő bevetni az immunterápiát.

- Az allergén immunterápiát ideális legkésőbb a parlagfű pollenek megjelenése előtt 3-4 hónappal elkezdeni. Az allergént először azonban pontosan meg kell határozni, ugyanis az allergén immunterápiás kezelés során azt az anyagot kell szedni, ami az allergiás tüneteket okozza. Ezek a készítmények az allergén magas fokban tisztított kivonatát tartalmazzák, melyet szigorúan előírt adagolás szerint kell használni. A készítményeket a nyelv alatt kell megadott ideig tartani, a hatóanyagok innen szívódnak fel – ismerteti dr. Tárnok Ildikó. - Ha a páciens alkalmas az allergén immunterápiás kezelés megkezdésére, a kezelőorvos felírja a készítményeket. Ezeket már a szezon kezdete előtt el kell kezdeni, majd egész szezonban kell alkalmazni otthon, naponta egy alkalommal. A kezelést a következő években folytatni kell, minimum három éven keresztül. A teljes terápiát követően az allergiás tünetek megszűnése várható 6-8, akár 10 évre.