• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A stroke másodlagos megelőzése

Egészségmagazin Forrás: Weborvos Szerző:

A másodlagos megelőzés egy adott betegséget már elszenvedett betegek védelmét jelenti, a betegség ismétlődése ellen.

Indokolt e védelem, mert epidemiológiai adatok bizonyítják, hogy érbetegekségek,  így a stroke esetében is, gyakori a vascularis események ismétlődése. A stroke másodlagos megelőzése a stroke-t  /minor stroke-t, átmeneti agyi keringési zavart már elszenvedett/ betegek kezelését jelenti azért, hogy a stroke ismétlődését elkerüljük.

2006. februárjában jelent meg az Amerikai Kardiológus és Stroke Társaság közös ajánlása e súlyos következményekkel /adottan munkaképtelenséggel, önálló életvitelre sem képes állapottal / járó betegség szekunder prevenciójáról. A 35 oldalnyi, sok-sok orvosi teendőt tartalmazó ajánlás részletes ismertetése meghaladja a jelen írás kereteit.

Az ajánlás a stroke-ot szenvedett betegek különböző rizikó faktorainak kezelésével – fontossága miatt - kiemelten foglalkozik, és ez a laikus olvasó figyelmére is számithat, sőt hasznára válhat.

Néhány gondolat arról, hogy hogyan kell kezelni az agyi érbetegségben szenvedők cardiovascularis rizikó faktorait:

A/ Hypertónia:

Stroke után a hyperakut szakot követően antihypertenziv kezelés javasolt mind a hypertóniás, mind a normális vérnyomású /!/ betegeknek. Az antihypertensiv gyógyszeres kezelés ugyanis ez utóbbi csoportban is csökkenti a stroke ismétlődését. Cél a 120/80 Hgmm alatti vérnyomás!

Elsősorban a diureticumok és az ACE gátlók alkalmazása javasolt.

B/ Cukorbetegség:

Stroke-t szenvedett cukorbetegekben a szokásosnál is szigorúbb vérnyomás és lipid kontrollra van szükség. Cél a vérnyomás: 120/80 Hgmm alatt, az LDL-koleszterin: 1,8 mmol/l, a HbA1c: 7% alatt. E rizikó faktorok kóros értéke jelentősen növeli a cukorbetegek rekurrens stroke rizikóját.

C/ Lipidek:

Bár a stroke és a koleszterin értékek kapcsolata kevésbé szoros, mint pl. az az infarktus esetében kimutatható, az emelkedett koleszterin értékek csökkentésére kell törekedni. Stroke-t szenvedett betegek statin /gyógyszeres/ kezelése javasolt. Cél érték: LDL-koleszterin esetében 2,5 mmol/l alatt, de ha diabetes is van, akkor 1,8 mmol/l , vagy ez alatt!

D/ Dohányzás:

Stroke-ot szenvedett betegek nem dohányozhatnak, még a passzív dohányzás is kerülendő.

A dohányzás a stroke legfontosabb, független rizikó faktora ! Javasolt a leszokás gyógyszeres /pl. nicotin tartalmú tapaszok / segítése.

E/ Alkohol fogyasztás:

Stroke után a jelentősebb és rendszeres alkohol fogyasztás kerülendő, de legalábbis csökkenteni kell! A krónikus alkoholizmus és a jelentős mértékű alkohol fogyasztás nemcsak a stroke, hanem a rekurrens, újabb stroke lehetőségét is növeli. Férfiaknál maximum napi 2, nőknél maximum 1 ital javasolható.

F/ Kövérség:

Minden stroke-ot szenvedett betegben törekedni kell a normális testsúly /testtömeg index: 18,5-24,9 kg/m2/ elérésére.

Kövéreknél gyakoribb a stroke előfordulása! Sajnos a fogyás és a stroke redukció kapcsolatát eddig nem sikerült bizonyitani. Ugyanakkor a fogyás a vérnyomás-, vércukor-, vérnyomás csökkenésével is jár, ezek szerepe pedig nem elhanyagolható.

G/ Fizikai aktivitás:

A stroke utáni mozgászavar jelentősen nehezítheti a további fizikai tréning programokat. Ha a beteg mozgásterápiára képes marad, akkor naponta 30 perc mérsékelt intenzitású fizikai aktivitás, torna, séta javasolt. Mozgásterápiára nem képes betegekben szakember segítségével gyógytorna végzése ajánlott.

A másodlagos megelőzés szükséges, sok eredménnyel biztató lehetőség, melyet az orvosnak és betegnek is ismernie kell! Ugyanakkor ma már egyértelmű, hogy az érbetegségek – így a stroke is – megelőzhető.

Az egészséges embernek is oda kell figyelnie egészségére!