• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A vashiányos vérszegénység kevésbé ismert jelei

Egészségmagazin 2025.02.19 Forrás: Trombózis- és Hematológiai Központ
A vashiányos vérszegénység kevésbé ismert jelei

A vashiányos anaemia azonban nem önálló betegség, hanem egy tünetegyüttes, ezért nem elégedhetünk meg kizárólag a vaspótlással.

Az általános fáradtság, a fizikai teljesítőképesség csökkenése, a fejfájás és a szédülés a vashiányos vérszegénység jól ismert általános tünetei lehetnek. Dr. Fehér Ágnessel, a Trombózis- és Hematológiai Központ belgyógyász, hematológus szakorvosának segítségével most ennek az állapotnak néhány kevésbé ismert figyelmeztető jeléről ejtünk szót.  

Csendben lappangó tünetek

– Vashiányos vérszegénységet az elégtelen vasbevitel, a fokozott felhasználás, a vasvesztés, valamint a vas felszívódásának zavara idézheti elő – magyarázza dr. Fehér Ágnes. A szervezetünk kezdetben tolerálja a vashiányos állapotot, és amikor a tünetek enyhék, nem tulajdonítunk nagy jelentőséget a mindennapos fáradtságnak, a teljesítőképesség csökkenésének, a fejfájásnak vagy a fésűben ragadt hajszálaknak. A panaszok viszont idővel kifejezettebbé válhatnak, és befolyásolhatják mindennapi életünket is.

Szokatlan tünetek, amelyek vashiányra utalhatnak

Pica

A pica (ami latin szó, és szarkát jelent) az étkezési zavarok közé sorolható állapot, amelyben a beteg ellenállhatatlan késztetést érez különféle – fogyasztásra többnyire alkalmatlan – anyagok szájba vételére, megrágására (kávézacc, papírfélék, krémek, babahintőpor, agyag stb.). A pica sajátos kulturális vonzatát jelzi, hogy a vashiányos betegek kultúránkként más és más anyagok, textúrák iránt mutatnak érdeklődést. Szerencsére a pica, mint tünet, ma már extrém ritkaságnak számít, mivel a betegedukációnak, a rendszeres orvosi szűrővizsgálat részeként elvégzett laborvizsgálatoknak köszönhetően a pácienseknél hamarabb kiderül a latens vashiány, illetve a vashiányos vérszegénység, minthogy ez a tünet kifejlődjön. Amennyiben a pica fennáll, általában a páciens a szégyenérzet miatt (helytelenül) nem beszél kezelőorvosának az étkezési szokásának változásáról.

Kanálköröm

Sokszor elegendő egyetlen pillantást vetni körmeinkre, hogy egészségi állapotunkról informálódjunk. A gyenge és törékeny körmök mellett az ún. kanálköröm (koilonychia) is árulkodhat vashiányról. Ilyen esetben a köröm konkávszerű bemélyedése, ellaposodása tűnhet fel, amihez a körömlemez töredezettsége is társulhat, és amit a betegek többnyire egy trauma következményének könyvelnek el. A kanálköröm a krónikus vashiányos vérszegénység tünete is lehet, amelyet alultápláltság, krónikus vérveszteség vagy felszívódási zavar egyaránt okozhat. Továbbá a jelenséget az ujjak és lábujjak rossz vérellátása is előidézheti, ami gyengítheti a körömágy alatti kötőszövetet.

Szájzuggyulladás

A szájzugban megjelenő gyulladást (cheilitis angularist) általában egy apró sérülés váltja ki, ami aztán fájdalmas berepedéseket, a bőr kipirosodását és megvastagodását idézheti el. A szájzug berepedéséhez, gyulladásához az irritációt okozó sokféle tényező (fogszabályzó, ajkak harapdálása, hideg időjárás) mellett a bakteriális vagy gomba okozta felülfertőződése is hozzájárul. A gyulladás gyakran megfigyelhető gyermekeknél és idősebbeknél is, akik esetében a szájzug tartósan nedves és felázik.  A gyakran visszatérő, vagy makacsul fennálló tünetek mindenképpen további kivizsgálást igényelnek, mert a vashiányos állapot mellett az immunrendszert érintő betegségek is állhatnak a hátterében.

Nyelvgyulladás

Vashiányos vérszegénység esetén, előrehaladott esetben a nyelv fájdalmassá, felszíne ellapulttá válhat, melynek hátterében az ízlelőbimbók atrófiája áll. Nyelvgyulladást (glossitist) viszont számtalan egyéb állapot (pl. B12-vitamin-, folsav-, cinkhiány) is okozhat, ezért a laborvizsgálat elengedhetetlen a diagnózishoz.

– A vashiányos vérszegénység az esetek jelentős részében jól kezelhető szájon át adott vastartalmú készítményekkel, viszont súlyosabb esetben intravénás vaspótlás is szükségesé válhat (a vasraktárak gyors feltöltése céljából). A vashiányos anaemia azonban nem önálló betegség, hanem egy tünetegyüttes – hívja fel a figyelmet dr. Fehér Ágnes –, ezért nem elégedhetünk meg kizárólag a vaspótlással. Szakorvos segítségével fény derülhet a vashiányos anaemia kialakulásának okára.