"Álljanak ki a nagy közösért, s ha valami baj éri őket, akkor mi, a rendszerben dolgozók meg tudjuk őket gyógyítani".
Semmi akadálya annak, hogy az orvosokat és betegeket segítő javaslatainkat a kormánypártok nevükre vegyék - jegyezte mega Népszavának adott interjújában az ellenzéki politizálással megvádolt Magyar Orvosi Kamara titkára, Svéd Tamás.
Miért menekülnek annak kimondásától, hogy a kamara politizálna? Miért gondolják, hogy a minap bejelentett kampányuk, illetve az utcai demonstrációjuk nem a közügyeket intéző politika?
Nem gondoljuk, de aki ma a szigorúan vett pártokon kívül bármilyen közügyeket érintő kérdésben megnyilvánul, arra azonnal ráhúzzák, hogy az egyik vagy a másik oldal táborát képviseli. Ezzel igyekeznek hitelteleníteni a mondandóját. Ugyanakkor magam is úgy tudom: a politika szó eredeti értelmében közügyekkel való foglalkozást jelent. A kamarai törvény egyébként pontosan leírja, hogy mi a feladata a Magyar Orvosi Kamarának, ebben például ott van az is, hogy az egészségüggyel kapcsolatos közügyekben kutya kötelessége megszólalni. Magyarul ez nem egyszerűen egy lehetőség, hanem törvényi kötelezettségünk. A kamara most éppen él ezzel a jogával. A baj inkább az, hogy a politizálás Magyarországon egy szitokszó lett és némiképp ki is lett sajátítva. A kamara csak azt utasítja el határozottan, hogy pártpolitizálna. Nem állunk ki oldalak mellett, és nem írjuk meg pártok egészségügyi programját. Nem mintha ez a tevékenység egyébként ab ovo ördögtől való lenne. Tőlünk nyugatabbra, ahol a kamarát elfogadják semleges szakmai testületnek, ott írhat ilyen programot, és megkérdezheti, ki kéri, ki óhajtja azt a zászlajára tűzni. Az osztrák kamara most írt egy listát arról, mit vár a kormányprogramban. Magyarországon ez a jelenlegi teljesen széttagolt társadalomban, egyszerűen nem lehetséges. Pedig a kamara, mint köztestület, az összes orvosé, és mint ilyen, képviseli az egészségügy, az orvosok és a társadalom érdekeit. Ezt fogadják el tőle!
Ha minden mondatuk azzal kezdődik, hogy politikamentes, az megvédi önöket a hiteltelenítési kísérletektől?
Nem gondolom, hiszen a kampány indításakor a tárca azonnal politikai szerepvállalással vádolt bennünket. És szerintük ez legfeljebb az ellenzéket és nem a betegeket szolgálja. Pedig semmi akadálya annak, hogy az orvosokat és a betegeket segítő javaslatainkat a kormánypártok a nevükre vegyék.
Reagáltak a minisztérium csúsztatására?
Nem, inkább tesszük a dolgunkat. Ami a plakátokra került, ami látható a weboldalon megjelenő kampányban az mind tény. Ezek egyikére sem reagált eddig érdemben a kormányzat. Aki pedig betegként belép az ellátórendszer bármely pontjára, találkozik a valósággal. Minden, amit leírtunk, amögé oda tudunk állni. Részhajló lennék, ha nem említeném meg, hogy a közleményükben ők is soroltak tényeket, csak éppen azoknak közük nem volt ahhoz, amiről mi próbálunk beszélni. Valószínűleg igaz, hogy most 2500 milliárddal többet költ a költségvetés az egészségügyre, mint a 2010-ben. Csak ehhez az is hozzátartozik, hogy akkor 300 forint volt a kenyér, most pedig 1000-ret kérnek érte a boltban. Vagyis a 2500 milliárd többlet ellenére GDP arányosan és vásárlóértéken is egy kicsit kevesebb jut az egészségügyre, mint 2010-ben, továbbra is fele annyi, mint amennyit az uniós országok átlaga költ erre. Az is igaz, hogy megemelték az orvosbéreket, az viszont már kevésbé, hogy valóban javult az ellátás minősége. Mi pedig azt szeretnénk, ha az is megtörténne.
Továbbiak a teljes interjúban