• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A volt dohányosok megállíthatatlanok

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

A dohányzásról való leszokás az egyik legnehezebb dolog az érintettek szerint.

A Dohányzásmentes Világnap alkalmából az Európai Bizottság bejelentette a 2011-ben indított, a „Volt dohányosok megállíthatatlanok" kampány sikerét: ez idáig 380 ezren regisztráltak az iCoach programra, így megvalósulni látszik a cél, mely szerint 2013 év végéig félmillió dohányosnak kívánnak segítséget nyújtani a leszokáshoz.

Az iCoach leszokástámogató eszköz – amely már az EU 22 nyelvén érhető el mobil alkalmazás (app) formájában is - testreszabott tanácsokat nyújt a felhasználóknak a leszokás egyes fázisaiban. A népszerűsége a „Szokj le a Barçával" elnevezésű együttműködésnek is köszönhető, amely az Európai Bizottság és az FC Barcelona között jött létre 2012 decemberében. Az együttműködés kezdete óta 72.000 Barça rajongó felhasználója van az iCoach program „FCB iCoach" változatának, ahol a felhasználók közvetlenül a Barça játékosaitól, edzőitől és szakembereitől kapnak tanácsokat és támogatást. Az eszköz különböző verzióira (iCoach, iCoach App, FCB iCoach, FCB iCoach App) regisztráltak életkora 28-36 év között van, többségében férfiak a felhasználók (56-85%).

A magyarországi iCoach regisztrációk száma 12.740 (ebből 343-an az FCB iCoach használói), s ez a 12. legmagasabb regisztrációs szám a 27 EU-tagország közül. A regisztrációs szám azt jelenti, hogy a közel 3 millió magyarországi dohányosból minden 200. regisztrált iCoach felhasználó. Az aktuális statisztikai adatok szerint a magyarországi iCoach felhasználók között a leszokási arány eléri a 40%-ot. Ez az adat azt mutatja, hogy a felhasználók 40%-a tartotta magát leszokott dohányosnak három hónap elteltével.

„A program elsődleges célcsoportját képező fiatal felnőtt dohányosok túlnyomó többsége aktív internethasználó, ezért kiemelten fontos, hogy a weben olyan, magyarul is elérhető program álljon a rendelkezésükre, amely bizonyítottan hatékonyan tudja segíteni az aktív dohányosokat a leszokásban, a már nem dohányzókat pedig abban, hogy ne essenek vissza" – mondta dr. Mucsi János, gödöllői tüdőgyógyász, a Szövetség a Dohányzás Visszaszorításáért elnöke, a kampány magyarországi civil szervezet partnere.

A legtöbb dohányos az akaraterő hiányát említi kulcsfontosságúnak leszokásnál
A projekt keretében 2012 márciusában sor került egy közvélemény-kutatásra az EU 27 tagországában, amely országokra lebontva kereste a választ néhány, a dohányzással és a leszokással kapcsolatos kérdésre. A magyarországi felmérésben 1004 fő vett részt, fele-fele arányban nők és férfiak. A válaszadók 17,6%-a 55 év feletti, 20,6%-a 54-45, 20,8%-a 35-44, 24,5%-a 25-34, 16,4%-a 18-24 éves volt. A megkérdezettek 37,4%-a aktív dohányos, 25%-a volt dohányos, míg 37,6%-uk sohasem dohányzott. A dohányosok átlagosan heti 70-140 szál cigarettát szívtak el.

A dohányosok 52,45%-a válaszolta, hogy a dohányzás akadályozza őket valamilyen tevékenység végzésben, 28%-uk saját egészsége miatt aggódott, 24,6%-ukat pedig a sportolásban akadályozza a dohányzás.

Megkérdezték azt is, hogy mikor a legnehezebb ellenállni a dohányzásnak. A válaszadók 36,7%-a válaszolta, hogy alkoholfogyasztás közben nehéz lemondani a cigarettáról, 26,9%-uk a társas érintkezések során válna meg nehezen a cigarettától, 26,2% viszont stresszhelyzetben tudna nehezen megválni a cigarettától. A kávé és/vagy tea mellett elszívott cigarettáról 24,8% tudna nehezen lemondani, míg a válaszadók 22,7%-ának a reggeli cigaretta kulcsfontosságú.

Leszokás esetén a válaszadók 56,8%-a nagyon büszke lenne magára, 35,5%-uk egészségesebbnek érezné magát és motivációt érezne egészsége megőrzésére. A megkérdezettek 25,1%-a vélte úgy, hogy dohányzás nélkül többet aggódna.

Arra a kérdésre, hogy a leszokáshoz milyen segítségre lenne szüksége, a válaszadók 68,5%-a az akaraterőt, 42,9%-uk a motivációt említette. Említésre került még a leszokás által elérhető egészségügyi előnyök (22,7%), a több pénz (25,9%).

A megkérdezettek 50,4%-a szeretne egy éven belül leszokni, és 29,6% még nem tudja, hogy le szeretne-e szokni egyáltalán, 10,1%-uk egyáltalán nem szeretne megválni a cigarettától.
Arra a kérdésre, hogy ki előtt nem dohányozna a legszívesebben, a megkérdezettek 66,5%-a azt válaszolta, hogy senki előtt nem titkolja, hogy dohányzik. Azok közül, aki titkolják, hogy dohányoznak, 52,4% a szülőket említette, 18,6% a nagyszülőket, míg 14,8 a partnerüket.

A válaszadók 48,9%-a értett egyet azzal a kijelentéssel, hogy a dohányzásról való leszokás az egyik legnehezebb dolog.