• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

    • Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

      Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

Amikor a gyógyszer sem segít a magas vérnyomáson

Egészségmagazin 2019.02.25 Forrás: Kardioközpont
Amikor a gyógyszer sem segít a magas vérnyomáson

A megfelelő és elhagyhatatlan gyógyszeres kezelés mellett az életmódban is érdemes változásokat bevezetni.

Mi történik akkor, ha sem az életmódváltás, sem a különböző gyógyszerek nem viszik lejjebb a magas vérnyomást? Dr. Kapocsi Judit PhD, a KardioKözpont magas vérnyomás és érkockázat specialistája a rezisztens hipertóniáról beszélt.


Mi lehet az oka?
A (gyógyszer) rezisztens hipertónia azt az állapotot jelöli, amikor a magas vérnyomás sem az életmódváltás, sem legalább 3 gyógyszer (melyek közül az egyik diuretikum) maximális tolerálható adagja ellenére sem csökken. Ezt az állapotot nehéz kezelni, de mindenképpen meg kell tenni a legfontosabb lépést: ki kell deríteni, mi okozza a jelenséget. Elsősorban az olyan kézenfekvő okoknak kell utánanézni, hogy a páciens valóban az előírásoknak megfelelően szedi-e a gyógyszerét, megfelelő-e az elrendelt gyógyszer adagja, és hogy nem az ún. fehérköpeny-szindróma miatt magas az érték az orvos jelenlétében. Kapocsi doktornő szerint meg kell vizsgálni a túlkezelés lehetőségét is, amikor a nagy mennyiségű gyógyszer súlyos vérnyomásesést okoz, amire válaszul a vérnyomás szabályozásáért felelős mechanizmusok túlkompenzálnak, és vérnyomás kiugrásokat okoznak. Ehhez járulhat még a beteg egyre fokozódó stresszes állapota, ami többek között a "sikertelen kezelés" miatt jön létre.

Ha ezekre a kérdésekre kielégítő válasz született, utána kell járni, nem másodlagos magas vérnyomásról van-e szó, vagyis arról, hogy egy elsődleges betegség következményeként emelkedett meg a vérnyomás.

Ilyen lehetséges okok állhatnak többek közt a rezisztens hipertónia mögött:

- Probléma azon hormonok működésével, amelyek kontrollálják a vérnyomást.

- Veseartéria szűkület, ami miatt kevesebb vér áramlik a vesékben, így azok úgy érzékelik, mintha a vérnyomás alacsony lenne. Ezért felszabadul a renin nevű hormon, majd fokozódik az érösszehúzó és a vesében vizet és sót visszatartó anyagok aktivitása, amely okok miatt megemelkedik a vérnyomás.

- Alvászavarok, főként az alvási apnoé, amely egyfajta éjszakai légzéskimaradás, amely során a páciens álmában egy ideig nem vesz levegőt, majd levegőért kapkodva ébred, éjszakánként akár többször is.

- Meglévő szív-érrendszeri betegségek és/vagy diabétesz.

- Elhízás, alkoholizmus vagy más, olyan anyagok fogyasztása, amely megemeli a vérnyomást.


Mit lehet tenni?
Elsősorban meg kell bizonyosodni róla, hogy valóban mindig emelkedett-e a vérnyomás, ehhez azonban nem elég néhány otthoni és rendelőbeli mérés. Ilyenkor lehet nagyon hasznos eszköz a 24 órás vérnyomás monitorozás. Ha kiderül, hogy valóban rezisztens hipertóniáról van szó, és esetleg kiderült, hogy betegség húzódik meg a háttérben, ezt kell elsődlegesen kezelni. Ha nem erről van szó, és valódi terápiarezisztens hipertóniát állapítunk meg, annak gyógyszeres kezelése nehéz feladat. Ilyenkor több - legalább három - hatástani csoportba tartozó vérnyomáscsökkentő megfelelő kombinációját rendelhetjük el, tekintetbe véve a páciens egyedi adottságait és a célokat – hangsúlyozza dr. Kapocsi Judit PhD.

A megfelelő és elhagyhatatlan gyógyszeres kezelés mellett természetesen az életmódban is érdemes változásokat bevezetni, optimális esetben életmód orvos segítségével. Legfontosabb a kiegyensúlyozott, sószegény étrend, a korlátozott alkoholfogyasztás, a rendszeres testmozgás, a normál testsúly kialakítása és a stressz kezelése.  Ha mindezek mellé a rendszeres kardiológiai kontroll is csatlakozik, jó esély van rá, hogy kordában tartható legyen a vérnyomás.

Legolvasottabb cikkeink