Két, az érintetteket és családjaikat, valamint a szakembereket segítő programról.
Az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar két kutató-oktató műhelye, a Tanszékközi Autizmus Műhely és a Támogató Technológia és Tekintetkövetés Műhely az Autizmus Világnapja alkalmából 2014. április 2-án nyitott szakmai rendezvényt tart a Dialógusok az autizmusról sorozatban „Az autizmus és a digitális technológiai perspektívák" címmel. A rendezvény célja segíteni a kutatók, fejlesztők, hozzátartozók és érintettek hazai párbeszédét arról, mit kínálhatnak a digitális technológiák az autizmussal élő emberek és hozzátartozóik számára, s tudatosítani a szisztematikus evidenciák fontosságát.
Időpont: 2014. április 2. 14:00–18:30
Helyszín: ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar (Budapest, 1097. Ecseri út 3., C 105-ös terem)
A regisztráció kötelező és megtehető itt
X X X
A Nemzetközi Cseperedő Alapítvány 2014. április 4-én pénteken, 9:30-17:30 között „Hétköznapok és ünnepnapok – Autizmus a családban" címmel rendezi meg konferenciáját. Az esemény célja, hogy felhívja a figyelmet az autizmussal élő emberek és családjaik nehézségeire, társadalmi befogadásuk fontosságára, valamint arra, hogy az autizmussal élőknek nyújtott segítségnyújtásban milyen kiemelkedő szerepe van a családnak.
A konferencia kiemelt előadói között van, a világszerte ismert dr. Temple Grandin autizmussal élő állattudós professzor édesanyja Eustacia Cultler, valamint Connie Kasari a University of California pszichológia professzora is. A konferencia délutáni programjában kerekasztal beszélgetések formájában nyílik lehetőség egy-egy fontos téma átbeszélésére, érintett felnőttek, szülők és szakemberek vitájára, tapasztalataik megosztására.
A konferencia után este 7 órától, a Centrál Színházban Magyarországon elsőként és egyedülálló módon, autizmusbarát előadás keretében mutatják be Mark Haddon: A kutya különös esete az éjszakában című darabját, annak érdekében, hogy autizmussal élő emberek is biztonságosan mozoghassanak a színházi környezetben, és élvezni tudják a darabot. Az előadás során fontos szempont lehet a környezeti ingerek csökkentése, mint például a fény és hang effektek mérséklése, a sorban állás, valamint a tömegképződés lehetőségének korlátozása az előadás előtt, után, illetve a szünetekben.
Azok számára, akik könnyen telítődnek a túlzott ingerekkel, ún. "csend szobát" alakítanak ki, ahova félrevonulhat bárki, és ingermentes környezetben feltöltődhet az előadás alatt, illetve előtt. Az előadást sok vizuális információ segíti, mint például a képekben gazdag program, a szereplők, a helyszínek és a történet előzetes bemutatása, valamint a színházi ’viselkedésre’ vonatkozó képes felkészítő útmutató. Az autizmusbarát megközelítés célja, hogy stresszmentessé és így látogathatóvá tegyék a színházat az autizmussal élő emberek számára is.
A programsorozatot április 5-én a ’Séta az autizmussal élőkért’ című rendezvény zárja, amelyet a résztvevők Eustacia Cutlerrel tesznek meg. A séta 10 órakor indul a Magyar Tudományos Akadémia elől. A résztvevők a Március 15. térre mennek, ahol – immár negyedik alkalommal – Kulka János színművész beszédével, piknikkel és Szalóki Ági, Artisjus-díjas és többszörös Fonogram díjas énekesnő előadásával zárják a felvonulást.
A teljes program és a részletek itt