• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az egyik here nagyobb, mint a másik - mi lehet az oka?

Egészségmagazin 2019.09.16 Forrás: Urológiai Központ
Az egyik here nagyobb, mint a másik - mi lehet az oka?

Visszeresség, ciszta, sérv, csavarodás és rák miatt is lehet az egyik here nagyobb mint a másik.

Az esetek többségében teljesen normális, ha az egyik here nagyobb, mint a másik, de dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa szerint van néhány olyan további tünet, amely a méretkülönbséggel együtt már gyanúra adhat okot.  A szakembertől arról mesélt, mikor szükséges a kivizsgálás.

Néhány ok, amiért az egyik here nagyobb lehet

Mellékhere gyulladás (Epididymitis)

A heveny mellékheregyulladás gyakrabban érint középkorú és idősebb férfiakat. A mellékhere a here hátsó felszíne mentén elhelyezkedő, csőszerű képletekből álló szerv, amely a spermium sejtek érésére és tárolására szolgál. A here és mellékhere egymással szorosan összefüggő egységet képeznek, ezért a fájdalmuk a beteg számára általában nem elkülöníthető. A fájdalom gyorsan alakul ki, általában erős, de néha lehet enyhébb is. A fájdalom hereduzzanattal, tömöttséggel és a herezacskó bőrpírjával, lázzal, tehát gyulladásos tünetekkel jár együtt. A mellékhere gyulladás gyakran húgyhólyag-prosztata vagy húgycső-gyulladás, húgycsőkatéter-viselés, húgycsövön keresztüli urológiai műtétet követően alakul ki.

Heregyulladás (orchitis)

A heregyulladás a mellékhere-gyulladásnál sokkal ritkábban fordul elő és a herék egy- vagy kétoldali gyulladását jelenti. Oka lehet vírus (például mumpszvírus), és baktériumok, ezek egy része nemi úton terjedhet, például a Chlamydia vagy a gonorrhoea. A kamaszkor utáni mumpszvírus-fertőzések közel harmada heregyulladással is jár. Gyakran nem önállóan, hanem a mellékhere gyulladásával együttesen fordul elő.

Mellékhere ciszta

A mellékhere fejében kialakuló, folyadék tartalmú képlet, ami egy jól tapintható, körülírt elváltozás, bár a kisebb ciszták gyakran nem tapinthatóak.  Általában tünetmentes, panaszt nem okoz, a here felső pólusán jön létre a leggyakrabban. Mérete néhány mm-től akár a 15 cm-ig terjedhet, ami miatt az érintett here nagyobbnak tűnik.

Herevízsérv

Ha ahereburok által termelt folyadék a here és a hereburok között felgyülemlik, ez okozhatja a here egyik oldali megnövekedését, bár fájdalommal nem jár. A megnagyobbodás mellett a here súlya is megnő, a szerv rugalmasan tömötté válik. A kismértékű növekedés általában nem okoz gondot, ha viszont tovább növekszik, a mozgást is akadályozhatja, kellemetlenné teheti, ezért fontos az urológiai kezelés.

Herevisszeresség

Jellegzetesen a magas, vékony fiatal férfiaknál alakul ki a herevisszeresség, többnyire a baloldalon. Csak az esetek egy részében okoz herefájdalmat, amely inkább idült formában jelentkezik: nem hirtelen alakul ki és nem elviselhetetlen, mivel azonban akár termékenyítő-képesség csökkenést is okozhat, érdemes kezeltetni.

Herecsavarodás

A here megcsavarodása során a here a hossztengelye körül egyszer, vagy akár többször is megfordul. Ha az érintett (jellemzően gyermek, vagy fiatal férfi) hirtelen fellépő heretáji fájdalmat tapasztal, és nincs láza, felmerül a herecsavarodás lehetősége. Tudni kell, hogy a kezelés a tünetek megjelenését követő első 6 órában a leghatékonyabb, ezen túl visszafordíthatatlan károsodás éri a here hímivarsejteket termelő területeit. Ilyen panaszok esetén tehát sürgőségi betegellátó intézményhez kell fordulni.

Hererák

A here daganatai, amelyek egy része rosszindulatú, jellemzően fájdalmatlan hereduzzanattal és tömöttséggel járnak. Ugyanakkor a megnagyobbodott here vagy herékegy bizonyos méret felett már nehezen férnek el a combok között, a nadrágban, ezért nyomódhatnak és így másodlagosan okozhatnak fájdalmat, érzékenységet.

Jelek, amelyekkel urológushoz kell fordulni

A herék méretbeli különbsége többnyire ártatlan jelenség, de ha az egyik here az előzőekhez képest megnagyobbodik, azt mindenképpen érdemes kivizsgáltatni. Természetesen akkor is orvoshoz kell fordulni, ha mindkét here mérete megnő – hangsúlyozza az urológus.

Feltétlenül orvoshoz kell fordulni néhány további tünet esetén:

- Ha hirtelen fájdalom jelentkezik a herékben.

- Ha pirosság, duzzanat mutatkozik a heréknél, esetleg láz is kialakul.

- Ha megváltozik a pénisz formája.

- Ha problémássá válik a vizelés.

- Ha a has vagy a hát fájni kezd.

- Ha duzzanat vagy érzékenység jelentkezik a mell szöveteiben.

Kapcsolódó hírek