• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az idén is éljen 140/90 alatt!

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

A Magyar Hypertonia Társaság 2005-ben magasvérnyomás-betegség elleni programot indított el „Éljen 140/90 alatt!" címmel, amely az idén új elemekkel bővül.

Magyarországon a magasvérnyomás-betegség a felnőtt lakosság mintegy felét, a zsíranyagcsere-betegségek pedig mintegy kétharmadát valamilyen módon érintik. A Magyar Hypertonia Társaság 2005-ben a Nemzeti Népegészségügyi Program keretében magasvérnyomás-betegség elleni programot indított el „Éljen 140/90 alatt!" címmel, amely ez évtől új elemekkel bővül.

A hipertónia betegség mellett a másik jelentős kockázati tényező a vérzsírösszetevők kóros megváltozása. A „lipid-profil" mérése után az értékelés pontosítására szolgáló, könnyen kiszámítható aterogén-index korábbi és érzékenyebb előrejelzője lehet a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának, mint az eddig általánosan használt össz-, vagy LDL-koleszterinszint!

E két betegség súlyos szövődmények kialakulásához vezethet, azonban tudományos vizsgálatok igazolták, hogy a megfelelő cél-vérnyomásérték és koleszterinszint elérésével számottevően csökken a szövődmények és az ezzel összefüggő halálozás kockázata.

A tavaly útjára indított „Éljen 140/90 alatt!" felvilágosító és ismeretterjesztő program kiemelt célja az, hogy a kezelt hipertóniás betegek valóban elérjék a 140/90 higanymilliméteres vérnyomásértéket. Tudományos vizsgálatok bizonyítják, hogy a 140/90 Hgmm alatti vérnyomásérték elérésével számottevően csökkenthető a szövődmények kialakulása és az ezzel összefüggő halálozás kockázata.

Ugyanakkor a program első évének eredményeit elemezve megállapítható, hogy ma hazánkban a kezelt hipertóniás betegek 60 százaléka nem éri el a cél-vérnyomásértéket!

A program közvetlenül a magasvérnyomás-betegségben érintetteknek szól. A résztvevő kezelő orvos a programba belépő betegeinek a gyógyszeres terápia mellett a beteg együttműködését segítő eszközcsomagot ad; ez egy magasvérnyomás-betegségről szóló, valamint életmód- és étrendbeli javaslatokat is tartalmazó tájékoztató füzetet, egy útmutatót az otthoni vérnyomásméréshez, egy gyógyszeradagolót és egy vérnyomásnaplót foglal magába. A kezelt beteg a vérnyomásnaplóba rendszeresen feljegyezheti az otthon mért vérnyomásértékeit, segítséget nyújtva a kezelés eredményességének követéséhez és az együttműködés növeléséhez.

A Magyar Hypertonia Társaság programja idén új elemekkel bővült. Februárban hirdették meg az „Éljen 140/90 alatt!" program betegszervezetek és nyugdíjas klubok részére szóló pályázata.
A pályázat célja, hogy a magasvérnyomás-betegséggel, valamint a szív- és érrendszeri betegségekkel kapcsolatos felvilágosító előadások, kardiovaszkuláris szűrések, tanácsadások megszervezésében, az egészséges életmódot támogató kiadványok biztosításában segítséget nyújtson civil, illetve betegképviseleti szervezetek és nyugdíjas klubok számára.

A kezdeményezés sikerét jelzi, hogy több mint 50 szervezet adta be pályázatát. A bíráló bizottság 48 pályázatot választott ki, mely pályázó szervezetek rendezvényein a társaság szakmai előadói tartanak továbbképző előadásokat a szív- és érrendszeri megbetegedések komplex terápiájáról.

A szakmai tudományos programsorozat ugyancsak kiemelt témája a kardiovaszkuláris kockázati tényezőként szereplő vérzsír eltérések átfogó kezelése. Az egyes vérzsír értékek arányából számolható „aterogén-index" (pl.: összkoleszterin/HDL koleszterin vagy LDL koleszterin/HDL koleszterin) segítségével pontosabban felmérhető a hosszú távú szív- és éreredetű megbetegedések kockázata, valamint követhető a kezelés eredményessége. Olyan esetekben lehet különösen fontos az „aterogén-index" figyelembe vétele, amikor a beteg LDL, azaz a „rossz koleszterin" szintje még jelentősen nem emelkedett, de ezzel egy időben a HDL koleszterin – a „védőfaktor" – szintje alacsony, hiszen a tényleges kardiovaszkuláris kockázatot mindkét tényező befolyásolja. A klinikai vizsgálati adatok alapján elmondható, hogy minden 1 százalékos HDL koleszterin emelés 2-3 százalékkal csökkenti a kardiovaszkuláris rizikót.

A „lipid-profil" mérése után az értékelés pontosítására szolgáló, könnyen kiszámítható aterogén-index korábbi és érzékenyebb előrejelzője lehet a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának, mint az eddig általánosan használt össz-, vagy LDL-koleszterinszint!

A háziorvosok egy, az ország öt városában – Budapest, Székesfehérvár, Szeged, Pécs, Debrecen – április-május során megrendezésre kerülő szakmai továbbképzésen vehetnek részt, ahol az „Éljen 140/90 alatt!" program eredményeivel és további lépéseivel, a magasvérnyomás-betegség kezelési stratégiájával és a magas koleszterinszint komplex kezelésével ismerkedhetnek meg.