• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Befőttek, lekvárok: kettős támadás?

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Dömpingben érik a házi befőzésre kiválóan alkalmas őszibarack, körte, szilva, alma.


Sokan szeretnék megőrizni a nyár csodálatos ízeit a téli napokra, ezért szorgalmasan töltik a spájz polcait saját eltevésű lekvárral, befőttel, savanyúsággal – sőt: arra esküsznek, csak a saját eltevésű az igazi. Akik hasonlóan gondolkodnak, azoknak a nyár vége újabb befőzési, eltevési időszak, egy utolsó nagy nekirugaszkodással. Gazdag a kínálat, ilyenkor érik dömpingben a házi befőzésre kiválóan alkalmas őszibarack, körte, szilva, alma vagy a zöldségek közül például a paradicsom, paprika, így a befőttek, lekvárok mellett most kezdődik a dandárja a lecsó, a paradicsomlé és a savanyúság eltevésének.


Sajnos egyes ételérzékenységben szenvedőknél a befőzött gyümölcsök, konzervált zöldségek emésztési problémát okozhatnak, ugyanis ezek az ételek jellemzően magas hisztamintartalmúak, s erre a hisztaminérzékenyek rosszul reagálhatnak, figyelmeztet Lalátka Olivia dietetikus.


Hisztaminózis vagy hisztamin intolerancia alatt az élelmiszerrel bejutó hisztaminra való túlérzékenységet értjük. Helytelen étkezési szokások, bélgyulladások, -fertőzések következménye, különféle gyógyszerek mellékhatása lehet. Előfordulhat az is, hogy valakinek a szervezetében nem termelődik elegendő hisztamint lebontó enzim, vagy olyan anyagok jutnak az emésztőrendszerbe, amelyek blokkolják a hisztamin lebontását.


A hisztamin olyan biogén amin, amely a feldolgozott élelmiszerekben nagyobb mennyiségben található, s nem megfelelő lebontása allergiához hasonló tüneteket okozhat az arra érzékenyeknél. Az intoleranciát okozó étel elfogyasztása után számos tünet jelentkezhet, egyénenként és alkalmanként változó módon: kisebb hasi görcsök, feszülés, hasmenés, fejfájás, migrén, hányinger, orrfolyás, könnyezés, bőrpír, kivörösödés is előfordulhat.


A befőttek, lekvárok a gyümölcscukor felszívódási zavarával (fruktóz malabszorpció) küszködőknek is emésztési problémákat okozhatnak. A gyümölcsök befőzésekor a tartósítást szolgálja a cukor, amely maga is jelentős mértékben (fele arányban) gyümölcscukrot tartalmaz, hívja fel a figyelmet Lalátka Olivia.