Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szorgalmazza, hogy a gazdaságilag fejlett országokban ritka betegségek terápiáját megoldják.
Az Orvosok Határok Nélkül nevű, kormányoktól független szervezet bizonyos trópusi betegségek diagnosztikájában és terápiájában fontos szerepet vállalt: az afrikai trypanosomiasis, más néven álomkór diagnosztikus vizsgálatait eddig mintegy 14 millió emberen elvégezték és kb. egy millió ampulla gyógyszert osztottak szét afrikai országokban. A Sanofi-Aventis gyógyszergyár a WHO-val együttműködésben vállalta, hogy egyes trópusi betegségek leküzdésére öt év alatt 25 millió dollárt utal át. A betegségek között van az álomkór, a leishmaniasis, ami főleg Dél-Amerikában gyakori, bár Ausztrálián kívül az egész világon előfordul.
Az ötéves programban szerepel még a Buruli fekély terápiájának megszervezése: ezt a súlyos betegséget a tuberkulózis bacilus családjába tartozó Mycobacterium ulcerans okozza és a Chagas-kór, ami a trypanosomiasis amerikában honos változata.
A WHO és a gyógyszeripar együttműködése 2001-ben kezdődött, amikor az akkor még önállóan működő Aventis 25 millió dolláros adománnyal járult hozzá a világszervezet célkitűzéseinek megvalósításához.
(Forrás: Datamonitor, 2006, okt. 19.)