• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Brazília: készülniük kell az utazóknak is

Egészségmagazin Forrás: ÁNTSZ

A labdarúgó világbajnokságra indul? Ezt kell tudnia a Brazíliába készülőknek!

Az év egyik legnagyobb sporteseménye a brazíliai labdarúgó világbajnokság, mely 2014. június 12. és július 13. között, 12 helyszínen kerül megrendezésre. Az utazók felkészítésekor – az ország járványügyi helyzetén kívül – figyelembe kell venni a tömeges eseményekkel járó további kockázatot. Az Országos Epidemiológiai Központ alábbi tájékoztatója mindezeket a szempontokat tartalmazza.

Brazíliában előforduló betegségek:
Sárgaláz: szúnyog által terjesztett megbetegedés, az ország jelentős hányada fertőzőtt
Megelőzés: védőoltással (legalább 2 héttel a tervezett indulás előtt). A sárgaláz elleni oltást és annak igazolását kérheti a fogadó ország a beutazáskor, ha az utazó 90 napon belül sárgalázzal érintett területen járt! Részletes információ található angol nyelven az Egészségügyi Világszervezet (WHO) honlapján

Hepatitis A: étellel, vízzel és kontakt úton terjedő fertőző májgyulladás
Megelőzés: védőoltással (legalább 2 héttel a tervezett indulás előtt). Fontos figyelni arra, hogy csak jól átsült vagy átfőtt, melegen tálalt ételeket fogyasszunk. Javasolt a palackozott víz használata (fogmosáshoz is).

Hepatitis B: orvosi beavatkozással, illetve szexuális úton terjedő fertőző májgyulladás
Megelőzés: védőoltással (legalább 6 héttel a tervezett indulás előtt, 2 oltás szükséges 1 hónap különbséggel). Fontos a biztonságos szex (óvszer használata), a közös tű, illetve fecskendő használatának kerülése (pl. tetoválás).

Tetanusz: földdel szennyezett bőrsérülésen keresztül terjed
Megelőzés: emlékeztető tetanuszoltással, ha az előző oltás 10 évnél régebben történt. Tekintettel a WHO járványos gyermekbénulásra vonatkozó felhívására a védőoltást kombinált oltóanyaggal javasolt elvégezni, amely védelmet biztosít a poliomyelitis ellen is.

Meningococcus meningitis (fertőző agyhártyagyulladás): tömegrendezvényeken a cseppfertőzéssel terjedő betegségek járványosan fordulhatnak elő.
Megelőzés: 4 komponensű meningococcus elleni oltással.

Kanyaró: cseppfertőzéssel terjedő betegség
Megelőzés: védőoltással (legalább 2 héttel a tervezett indulás előtt).

Malária: szúnyog által terjesztett megbetegedés
A malária megelőzéséről konzultáljon szakemberrel (háziorvos, szakorvos), mert megfelelő malária elleni védelemben kell részesülnie (szúnyogriasztó, malária elleni tabletta).

Dengue-láz: szúnyog által terjesztett megbetegedés, főleg tengerparti területeken
Megelőzés: szúnyogriasztó alkalmazásával.

Hasmenés: a leggyakrabban előforduló bakteriális vagy vírusos betegség
Megelőzés: figyelni kell arra, hogy csak megfelelően átsütött, átfőtt ételeket fogyasszunk. A nyers zöldségeket, gyümölcsöket alaposan meg kell mosni, illetve lehetőség szerint meghámozni. Ajánlott a palackozott víz fogyasztása, a jégkocka mellőzése, továbbá a rendszeres kézmosás, a fertőtlenítő kéztörlő, gél használata.

Szexuális úton terjedő betegségek
Megelőzés: alkalmi szexuális kontaktusok elkerülése, óvszer használata.

Egyéb tanácsok:
• A zajártalom elkerülésére javasolt füldugót használni a mérkőzések alatt, mely a halláskárosító erős zajt és az ennek következtében kialakuló pszichés és idegrendszeri tüneteket is megelőzi.
• Előfordulhatnak rablótámadások. Éjszaka, a kihalt utcákon, magányosan közlekedő turisták gyakori célpontjai a rablóknak. Autóval sem tanácsos éjszaka közlekedni. Az előforduló tiltakozó megmozdulások, zavargások miatt kerülni kell az utcai tüntetéseket.
• Az erős napsütés okozta UVA/UVB hatást legalább 30-as faktorú fényvédővel, napszemüveggel, kalappal, megfelelő ruházat viselésével lehet csökkenteni.
• A túlhevülés és a kiszáradás napi 2-3 liter (palackozott) víz fogyasztásával elkerülhető.

Egy-egy betegséggel kapcsolatban részletesebb információ található az Országos Epidemiológiai Központ honlapján, az „Utazás és egészség" oldalakon.

Már a kiutazás előtt érdemes figyelemmel kísérni a térségre vonatkozó időjárásjelentéseket. Brazília nemzeti meteorológiai szolgálatának honlapja: www.inmet.gov.br. Az utazók számára szintén fontos, hogy csak megfelelő utasbiztosítás birtokában induljanak el.

Az utazás előtti konzultációhoz és a szükséges védőoltások beadatásához az Országos Epidemiológiai Központ Nemzetközi Utazás-egészségügyi és Oltóközpontja is segítséget nyújt, hétfőtől csütörtökig 9 és 14 óra között, pénteken 9 és 11 óra között. Az Oltóközpontban minden oltóanyag rendelkezésre áll. Sárgaláz elleni oltásra szerdán és csütörtökön van lehetőség, melyhez előzetes időpont egyeztetés szükséges a 06 (1) 476 1364 telefonszámon.