Az adósságállomány jóval túl van a 60 milliárdon, az igazgatók úgy trükköznek, ahogy tudnak.
A kórházak adóssága májusra már jóval meghaladta a hatvanmilliárd forintot – tudta meg a Népszabadság. Bár a kormány a választás előtt összerakott a 34 legeladósodottabb intézménynek egy kisebb, 5,1 milliárdos segélycsomagot, azt végül nem osztották ki. Úgy tudni, majd a leendő államtitkár lehetősége lesz, hogy már az első lépései egyikeként jó hírt – magyarul: pénzt – vigyen a kórházaknak. Már csak az a kérdés, hogy a kórházaknak van-e idejük ezt kivárni.
A kórházaknak ugyanis nincs semmilyen tartalékuk. A szekszárdi intézményben a vállalkozó orvosok heteket várnak a számlás kifizetésekre, de ez lassan általános jelenséggé válik. Több kórház „számlás" alkalmazottai is arról számoltak be lapunknak, hogy nyolc-tizenkét hetet várnak a bérükre. Van olyan hely is, ahol az orvosi ügyeleteket ellátó orvosvállalkozások sem jutnak hónapokig a pénzükhöz.
Több kórházigazgató nyilatkozott úgy: a kórházfenntartó utasítására „állították sorba" a számlákat, így a vállalkozói szerződéssel munkát vállaló gyógyítók is e sorba kerültek, s nem feltétlenül előre. A közös közbeszerzésekkel érintett, gáz-, elektromos és gyógyszerszámlákat ugyanis muszáj időben fizetniük. A lap megkérdezte az intézményfenntartó GYEMSZI-t, adtak-e ilyen utasítást. A válasz az volt, hogy a kórházak önállóan gazdálkodó intézmények.
Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára lapunk kérdésére elmondta, hogy egyre több intézmény esetében kénytelenek kizárólag készpénz ellenében szállítani. Különösen ott élnek ezzel, ahol már két hónapnál is régebben lejárt a számla. Így készpénz ellenében kaphat már csak orvosi eszközöket az Országos Kardiológiai Intézet, a Honvédkórház, valamint a váci kórház. Szövetségük a kormánynál is sürgette már az intézmények konszolidációját.