• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

Chipsadóköteles lesz az olcsó tömény

Lapszemle Forrás: mno.hu

Több mint 55 milliárd forint folyt be a népegészségügyi termékadóból (neta) a 2011-es bevezetés óta.

A netából származó bevételt – további forrásokkal együtt – az ágazatban dolgozók bérfejlesztésére, bérhelyzetének javítására fordítják – olvasható a Magyar Nemzet – online oldalán.

Igazodva az uniós elvárásokhoz, január 1-jétől megszűnik a nem minőségi tömény szeszes italokra alkalmazott magasabb jövedékiadó-mérték, ám e termékek – egészségkárosító hatásuk miatt – a neta hatálya alá fognak esni. Az erről szóló törvényjavaslatot a Nemzetgazdasági Minisztérium már benyújtotta. Azt ugyanakkor kiemelték, nem lesznek adókötelesek a gyógyszernek vagy gyógyhatású készítménynek minősülő italok, a sör, a szőlőbor, továbbá a gyümölcspárlatot és az adalék anyagot nem tartalmazó, legalább hétfajta gyógynövény felhasználásával készült szeszes italok. Tekintettel arra, hogy az érintett termékek egészségkárosító hatása függ az alkoholtartalomtól, az adó mértékét ettől teszik függővé.

A kormány álláspontja szerint a finomszesz és mesterséges aromák felhasználásával készült, úgynevezett kommersz vagy pancsolt szeszes italok nagy mennyiségű fogyasztása komoly egészségi kockázatot jelent. Ezek előállítási költsége csak töredéke a tiszta növényi párlatokénak, így kiskereskedelmi áruk is kedvezőbb. Az új szabályozás az olcsó, mesterséges aromák felhasználásával készült szeszes italok adóját növeli.