Mindannyian láttunk már üzletben toporzékoló gyereket, akit a csokis polcok mellől alig tudnak elvinni szüleik.
Mikor adjunk édességet gyermekünknek?
A gyermekek táplálkozása kezdetben pépesített zöldségekből, gyümölcsökből áll, és csak fokozatosan vezetjük be őket az egyéb ízek világába. Az anyatej azonban már az első napoktól megismerteti velük az édes ízt, így biztosak lehetünk abban, hogy az édességeket könnyen megszeretik. A legfontosabb alapszabály az édességfogyasztásban, hogy soha ne étkezést helyettesítő legyen, hanem mindig annak kiegészítése. Kivételt képeznek ez alól a szabály alól a tejdesszertek (pl. a puding, krémtúró, joghurthab) és a gyümölcsös desszertek (pl. almás vagy meggyes rétes) amelyek esetleg egy-egy kisétkezésnek beiktathatók, hiszen tartalmazzák a tej illetve a gyümölcsök értékes tápanyagait és emellett laktatóak is. Amikor magunk készítjük a süteményt, nehezebb megállni még nekünk is, hogy amint kivettük a sütőből, meg ne kóstoljuk a melegen illatozó süteményt. Természetesen ilyenkor sem a tiltás a célravezető, inkább egy kisebb szelet elfogyasztása mellett meg kell értetni csemeténkkel, hogy a többi szeletet félretesszük hűlni ebéd utánra.
Mennyi édességet adjunk?
Gyermekeink édességfogyasztásánál legnehezebb betartani a megfelelő mennyiséget, hiszen nagyon szeretnek nassolni, és nehéz nekik „megálljt" parancsolni. Praktikus, ha vásárláskor inkább a kisebb kiszerelésű édességeket preferáljuk, mert ebben az esetben felbontáskor az egészet el lehet fogyasztani egyszerre, nem kell a felénél kivenni gyermekünk kezéből. Ha saját készítésű édességről van szó, már nehezebb betartani a megfelelő mennyiséget. A süteményt érdemes minél kisebb szeletekre vágni, és kis adagokban betenni több napra a hűtőbe. A pudingot úgyszintén kis adagokra szétöntve lehet eltenni. Ha játékot találunk ki hozzá, akkor talán el is fogadja gyermekünk a kisebb adagot: például egyik nap a piros edényből esszük meg, másik nap a kékből.
Milyen édességekkel kínáljuk meg gyermekeinket?
Manapság egyre több szó esik az egészséges táplálkozásról, arról, hogy a legfontosabb vezérelv a változatosság. Ugyanez érvényes a gyermekek édességfogyasztására is. A már említett pudingok, joghurtfélék mellett időnként csokoládét, müzliszeletet, kekszet is kínálhatunk édességként. Az utóbbiak azért is praktikusak, mert akár útra, akár a játszótérre is magunkkal vihetjük, és ha töltetlent választunk, még nagy melegben sem olvad meg a táskánkban. A kekszek között találhatunk már teljes kiőrlésűeket, amelyek amellett, hogy az édességfogyasztás élményét nyújtják, a gabonákra jellemző értékes anyagokat (rostot, vitaminokat, ásványi anyagokat) is tartalmazzák. A boltokban a cukorkák széles választékát találjuk, ezek hátránya azonban a csokoládéval szemben, hogy míg az előbbiek csupán cukrot és valamilyen színezékanyagokat tartalmaznak, addig a csokoládéban megtalálhatók az immunrendszer működését segítő antioxidánsok valamint a szervezet számára fontos ásványi anyagok: kálium, kalcium, magnézium, réz. A csoki zsírtartalma emellett egyes fogorvosok véleménye szerint a fogszuvasodás kialakulásának veszélyét is csökkenti.
A saját készítésű édességeknek a vásároltakkal szemben megvan az az előnyük, hogy nagyobb gyerekeket már bevonhatjuk a készítésükbe. Amikor ezek a desszertek kerülnek az asztalra, az ízük felidézi a családdal közös munkában eltöltött perceket és a sikerélmény jóleső érzését - zárul az MDOSZ hírlevele.