Az időben megkezdett gyógytorna gyakorlatok segítik a mozgásterjedelem visszatérését, majd később az izomerősítés kapja a főszerepet.
Az ortopédiai műtétek után a sikeres gyógyulás legfontosabb záloga a minél hamarabb megkezdett gyógytorna. Duska Zsófia, a Dr. Rose Magánkórház vezető gyógytornásza szerint: „Az ortopédiai műtét másnapján arra kell számítania, hogy meg fog jelenni az ágya mellett a gyógytornász. Miért fontos ez? Minden esetben a gyógytornász az, aki a páciens számára ismerteti, hogy melyek azok a mozdulatok, amelyekkel óvatosnak kell lennie, és melyek azok a mozdulatok, amiket kerülnie kell.”
Lehet ez mozgásterjedelem korlátozás, vagy szükséges tehermentesítés, ezeket elmagyarázzák és megtanítják a betegeknek, kiemelve a hétköznapi példákat. Mindemellett megtanítják az otthon végzendő gyakorlatokat. A legfontosabb, hogy a kórházban megkezdett gyógytorna gyakorlatokat otthonunkban is végezzék a páciensek, segítségül tájékoztató anyagok, illetve a gyógytornákat bemutató videók állnak rendelkezésre.
Az időben megkezdett gyógytorna gyakorlatok segítik a mozgásterjedelem visszatérését, majd a későbbiekben az izomerősítés kapja a főszerepet. Először beindítjuk az izomműködést, majd a gyógyulással párhuzamosan egyre nehezebb izomerősítő feladatokat mutatnak meg a pácienseknek. Ekkor már lehetőség van arra, hogy a Dr. Rose Magánkórház saját tornatermét otthonról meglátogatva végezzék a gyakorlatokat, és újabb, nehezebb gyakorlatokkal fokozzák finoman a terhelést.
Az ortopédia műtét utáni gyógytorna lépései
Keringésjavítás
Mozgásterjedelem növelése
Izomerősítés
Terhelés fokozatos növelése
Idegrendszeri finomhangolás fejlesztése
Gyógytorna videók
A Dr. Rose Magánkórház az ortopédiai műtéten átesett betegei számára készítette a gyakorlatokat bemutató videókat. Az intézmény gyógytornászai már az operáció másnapján, a bennfekvés ideje alatt megkezdik a páciens állapotától és a műtéti beavatkozástól függő fizioterápiás kezelést. Az otthoni gyógytorna gyakorlatok kivitelezését segítik videóikkal.
A tornát érdemes naponta kétszer, délelőtt és délután is elvégezni. Természetes, ha a hajlítás, vagy a nyújtás véghelyzete eleinte feszüléssel, fájdalommal jár. Ahogy javul a funkció, nő a mozgásterjedelem, ugyanaz a hajlásszög, ami korábban fájdalmat okozott, panaszmentessé fog válni, és egyre később jelentkezik csak a fájdalom.
Ha azonban a korábban már panaszmentes mozdulatok hirtelen ismét fájdalmassá válnak, esetleg láz, jelentős ízületi duzzanat alakul ki, a tornát fel kell függeszteni, és orvosi kontroll szükséges.
Panaszmentes esetben az ismétlésszámot, a torna időtartamát fokozatosan növelhetjük. A gyógytorna után mindig javasolt az ízület hűtése, jegelése, hogy ne okozzunk gyulladást, elkerüljük az ízület túlzott duzzanatát, de a legfontosabb tanács: mindig kövesse orvosa és gyógytornásza ajánlásait!
A Dr. Rose Magánkórház gyógytorna videói:
Gyógytorna térdartroszkópia után
Gyógytorna térdprotézis beültetés után
Gyógytorna csípőprotézis beültetés után
Gyógytorna keresztszalag pótlás után
A gyakorlatokat Duska Zsófia, az intézmény vezető gyógytornásza ismerteti.