Mintegy száz új HIV-fertőzöttet vettek ebben az évben nyilvántartásba Magyarországon, a szám minden korábbit meghalad.
Az összesített adatok szerint az országban eddig összesen 1278 – magyar és külföldi – állampolgárt regisztráltak. Ez ugyanakkor nem azt jelenti, hogy ma ennyi HIV-fertőzött él az országban: az összesítésben azok is szerepelnek, akiknél már kialakult az AIDS betegség, vagy betegségük regisztrálása óta elhaláloztak. Eddig 501 bejelentett AIDS betegről tudni, közülük 274 ember halt meg. A kimutatás és a valóság között itt is lehet csekély differencia: a táblázatokból az ugyanis nem derül ki, hogy a betegek mindegyike az AIDS következményeibe halt-e meg.
2005 harmadik negyedévében négyen vesztették életüket, mind a négyen homo- vagy biszexuálisok voltak. Július és szeptember között 29 új AIDS beteget regisztráltak. Az érintettek fele ugyancsak homo- vagy biszexuális, ám heteroszexuálisokban is kialakult a HIV-ből az AIDS-betegség. A területi eloszlást mutató térképről kiderül: azok közül a HIV-fertőzöttek közül, akiknek ismert a lakhelye, a legtöbben – szám szerint 648-an – a fővárosban élnek vagy éltek. Pest megyében 98, Fejérben 60, Hajdú-Biharban 36, Csongrádban 25 fertőzöttet regisztráltak eddig, a feketelistát négy beteggel Tolna megye zárja. (Nem biztos, hogy a nyilvántartásba vétel megegyezik a jelenlegi lakóhellyel.)
Megtudtuk: a december 1-i AIDS-ellenes világnaphoz kapcsolódva minden megyei ÁNTSZ intézetben tanácsadói szolgálat indul. Van, ahol már működik a tanácsadás: Békéscsabán például már november elején megkezdték a rendeléseket, amelyekre elsősorban azokat várják, akik a betegség által veszélyeztetett csoportba tartozónak érzik magukat. A tisztiorvosi szolgálatok kijelölt munkatársai Budapesten a közelmúltban egy olyan továbbképzésen vettek részt: egyebek mellett kommunikációs és életvezetési technikákat sajátítottak el, amelyek révén hatékonyabban segíthetnek a tanácsért hozzájuk fordulóknak.
Az ÁNTSZ az anonim, ingyenes szűrések révén eddig is kivette részét az AIDS-megelőzésből, ám rendszeres, kifejezetten a tanácsadásra fókuszáló rendelés nem volt, a feladatot az ország minden területén javarészt civil szervezetek vállalták magukra. A tisztiorvosok számára most az egyik legfontosabb feladat a szűrésre jelentkezők felkészítése egy esetleges pozitív eredményre. Kedvezőtlen eredmény esetén a szakemberek igyekeznek a segítséget kérőket az egészségügyi rendszerben tartani, hogy egyrészt támaszt nyújtsanak számukra, másrészt a rendszeres kapcsolattartással csökkentsék a továbbfertőzés kockázatát.