Átlagosan húsz ember halálát okozza évente a mustgáz, a folyamatos figyelmeztetések ellenére.
20 százalékos koncentráció esetén már néhány másodperc alatt bekövetkezik ez, kisebb mennyiségnél több napos eszméletlen állapot is megelőzheti a halált.
Mivel a gáz nehezebb a levegőnél, a mérgezés olyankor is bekövetkezhet, ha a széndioxiddal csupán félig telt pincében a gazda lehajol, vagy leguggol valamiért, s belégzi a mérgező mennyiséget. Az erjedő musttal teli pincébe égő gyertya nélkül sohasem szabad lemenni, s a gyertyát nem elég kézmagasságban tartani, hanem a föld felett is meg kell nézni: nem alszik-e el a láng? A széndioxid ugyanis nem táplálja az égést.
A gyorsan bekövetkező, fulladásos halál elkerülésére csak annak van esélye, aki mielőbb elsősegélyben részesül, ezért tanácsolják szakemberek azt is, hogy ebben az időszakban lehetőleg ne egyedül látogassuk a pincét. Baj esetén az eszméletlen embert azonnal a levegőre kell vinni, amíg a szakszerű segítség (mentő) a helyszínre érkezik. Arra viszont szintén fontos ügyelni, hogy az elsősegélynyújtó ne hajoljon közel az ájult személyhez, mert a kilélegzett széndioxidtól ő is bajba kerülhet.