• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Fáj a lába? Lehet, hogy a gerince okozza!

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Mint minden betegség, a mozgásszervi problémák is jól gyógyíthatók a betegség korai stádiumában.

A láb fájdalmait, a kellemetlen zsibbadást, égő érzést sokféle betegség okozhatja, de az is előfordulhat, hogy a háttérben a gerinc kóros elváltozása áll. Ilyen esetben a pihentetés, a fájdalomcsillapítók szedése, a krémekkel való kenegetés semmit sem ér, hiszen a panaszok előbb-utóbb visszatérnek. Arról kérdeztük Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a Fájdalomközpont fájdalomspecialistáját, hogy mi állhat a kellemetlen tünetcsoport mögött, és mi a megfelelő terápia a teljes gyógyulás érdekében.

Mi állhat a háttérben?
„A lábfájdalmakat gyakran kisugárzó fájdalom okozza, ilyenkor a kiváltó okot nem a lábban, hanem a gerincben kell keresni „– mondja Dr. Arnold, fájdalomspecialista. A panaszok hátterének tisztázása érdekében érdemes minél előbb szakorvoshoz fordulni, hiszen minél tovább halogatjuk, annál nagyobb lehet a baj. Mint minden betegség, a mozgásszervi problémák is jól gyógyíthatók a betegség korai stádiumában.

Ülőideg zsába
A gerinc csigolyái között porckorongok találhatók. Ezek a képletek középső kocsonyás állományból, valamint az azt körbe vevő rostos gyűrűből állnak. Amennyiben valamilyen hatás miatt – pl. baleset, túlsúly, mozgásszegény életmód- a rostos gyűrű meggyengül, úgy a benne lévő kocsonyás anyag kitüremkedik, illetve kiszakad és eléri, nyomja a környező ideggyököket, intenzív fájdalmat okozva. Ez a probléma gyakran a gerinc alsó (lumbális) szakaszán alakul ki, és mivel ez a terület szoros idegi összeköttetésben van az alsó végtagokkal, így gyakran a lábakba kisugárzó fájdalmat provokál.

Jellemzően a farpofa alsó része, a comb hátsó fele, a térd külső oldala és a küldő boka mentén érezzük a fájdalmat, amelyet isiásznak, vagy ülőideg zsábának is szoktak nevezni.

Ha a problémát a csípőízület kopása okozza
Az gerincsérv mellett, csípőízületi porckopás is okozhat lábba sugárzó fájdalmat. Ez az elváltozás a felnőtt lakosság 15-20 százalékát érinti. Ilyenkor a porc állománya leépül, elvékonyodik, és így nem tudja a súrlódás gátló szerepét hatékonyan ellátni. Amennyiben a csontvégek között nincs, vagy nagyon vékony a porcréteg, akkor a csontok összeérnek, az ízületi tok sérül, gyulladásos folyamatok indulnak meg, ami a lábba kisugárzó fájdalommal is járhat.

Az idegbecsípődés erős fájdalommal jár
Rendkívül fájdalmas panaszokat okoz az idegbecsípődés és nagyon gyakori jelenség, szinte alig van olyan ember, aki legalább az életében egyszer ne tapasztalta volna az ezzel járó kellemetlenségeket. Ilyenkor a gerincvelőből kilépő oldalirányú idegek nyomás alá kerülnek, degeneratív elváltozások, illetve a porckorong elmozdulása következtében. A fájdalom akár hosszú hetekig is elhúzódhat, és kezelés nélkül csak ritkán múlik el magától. A fájdalomcsillapítók ilyen esetben csak rövid ideig hatnak, azonban a kiváltó okot nem szűntetik meg, így végleges javulást nem eredményeznek.

Aktív fájdalomcsillapítással a lábfájdalom megszüntethető
Ahogy a legtöbb mozgásszervi betegség, a lábfájdalmat okozó kórképek is sikeresen kezelhető aktív fájdalomcsillapítással. Ez egy olyan injekciós eljárás, amely gyors és hatékony megoldást nyújt a fájdalomcsillapításban, a gyulladáscsökkentésében, ezáltal a mozgáskorlátozottság megszüntetésében. A felépülés és a terápia fontos eleme, a fájdalmak és a gyulladás megszűnése után, a szakember által vezetett gyógytorna. Ennek célja, hogy az izmok, ízületek mozgástartománya ne szűküljön be, és visszaálljon a statikai-dinamikai egyensúly.