A mintegy egymillió ember válaszai fontosak ahhoz, hogy igazi önarcképet készítsünk a magyar társadalomról.
November 8-án, kedden ér véget a mikrocenzus, vagyis a kis népszámlálás. Bár az összeírók több nyugati megyében már majdnem be is fejezték a munkát, Budapesten még az utolsó napokban is jócskán akad dolguk. Azok, akik értesítést kaptak, de még nem járt náluk az összeíró, érdeklődjenek a hivatal ingyenes zöld számán – kéri közleményében a KSH.
A hosszú hétvége több mint 10 százalékponttal megdobta a Mikrocenzus sikeres összeírásainak arányát: miközben az ünnepek előtt a kijelölt címek alig több mint háromnegyedén voltak kitöltve a kérdőívek, addig az első munkanapra már a felkért válaszadóknak közel 90 százaléka tett eleget adatszolgáltatási kötelezettségének.
Somogy megyében voltak az ünnepek alatt a legaktívabbak a számlálóbiztosok, akiknek a 4 nap alatt 72 százalékról 87 százalékra sikerült felhozni a korábbi lemaradást. A nyugat-dunántúli régióban, ezen belül Zala megyében állt legjobban a KSH a hosszú hétvége után: itt szinte minden kijelölt címről, vagyis 15 ezer lakásból beérkeztek már a kérdőívek. „Közép-Magyarországon, és elsősorban Budapesten azonban még sok dolguk akad a számlálóbiztosoknak a mikrocenzus hátralévő néhány napjában is, mivel itt a kijelölt 80 ezer háztartásnak még csak közel 80 százaléka válaszolt a kérdőívekre szerda estig.
A főváros mindig különös eset az összeírások szempontjából, mivel sok olyan lakás van, amit irodaként használnak, vagy bérlők lakják, illetve itt sokkal nehezebb elérni, otthon találni az embereket" – mondja Virágh Eszter, a mikrocenzus szóvivője, a Központi Statisztikai Hivatal munkatársa.
Ha a kijelölt címeken senkit nem találnak otthon, a számlálóbiztosok értesítőt hagynak. A KSH munkatársai arra kérik a mintába bekerült háztartásokat, hogy az értesítőn megadott személyes elérhetőségen keressék meg a számlálóbiztost egy alkalmas időpont egyeztetésére, vagy 06 80 200 014-es ingyenesen hívható zöld számon érdeklődjenek.
„A Mikrocenzus mintájába bekerült lakosság, vagyis mintegy egymillió ember válaszai rendkívül fontosak ahhoz, hogy egy igazi önarcképet készítsünk a magyar társadalomról. Ez a „szelfi" megmutatja majd, hogyan élünk és mennyit változtunk a népszámlálás óta eltelt 5 év alatt, kiknek és miben van szükségük nagyobb segítségre.
Megtudjuk például hányan élnek egyedül vagy nagycsaládban, többen vagy kevesebben változtatnak ma lakóhelyet, mint korábban; vajon nőtt vagy csökkent a túlzsúfolt lakásokban élők száma; milyen képesítéssel lehet ma legjobban elhelyezkedni és mivel nem; mennyire akadályozzák az egészségi problémák a mindennapi életünket; milyen körülmények között élnek a fogyatékos emberek; mivel vagyunk elégedettek és elégedetlenek; és vajon megtalálták-e számításaikat azok, akik külföldre költöztek. Számos fontos társadalmi kérdésre kell megbízható statisztikai válaszokat adnunk, amihez szükségünk van a lakosság együttműködésére" – tette hozzá Virágh Eszter.