A számítógép billentyűinek nyomkodása egyoldalú mozgás, a kezeket is megterheli.
Szinte nincs is olyan ember manapság, aki valamilyen formában ne használná a számítógépet: vannak, akik pusztán kikapcsolódásként nyomogatják a billentyűzetet, de sokaknak fontos munkaeszközük, egy nap akár 8 órát is a monitor előtt töltenek. Ez persze gyakran vezethet kellemetlen problémákhoz - ilyen többek között a sok gépelésből adódó ínhüvelygyulladás. Hogy mit lehet ellene tenni, arról dr. Váradi Éva, a Fájdalomközpont főorvosa, az aktív fájdalomcsillapítás specialistája beszélt.
A gyorsírók betegsége
Azok, akik számítógépen dolgoznak, biztosan hallottak vagy találkoztak már az ínhüvelygyulladás problémájával, hiszen a sok gépelésből adódó egyoldalú mozgás igazán megterhelő az ujjaknak és a kéznek. Ilyenkor az adott területen lévő inak begyulladnak, valamint az itt lévő kenőanyag mennyiség csökken, ami nagyfokú fájdalmat okoz. A gond első hallásra banálisnak tűnhet, ám kezeletlen esetben akár a munkavégzést is befolyásolhatja.
Az ínhüvelygyulladás leggyakoribb okai:
• számítógép billentyűzenének folyamatos nyomogatása,
• mobiltelefon nyomogatása,
• kézimunka: pl. varrás, kötés, hímzés,
• zongorázás,
• kerti/házi munka.
„A tendinitisek, vagyis az íngyulladások oka leggyakrabban az ismétlődő jellegű kisebb energiájú terhelés, illetve a nagy erejű mozgás, valamint ritkán lehet mögötte valamilyen fel nem ismert krónikus gyulladás is. Ezen kívül bizonyos betegségekben (pl. diabétesz, reumatoid arthritis, kristály okozta arthritisek) is jellemző elváltozás lehet"- mondja dr. Váradi Éva.
A probléma diagnózisa egyszerű fizikális vizsgálattal és a beteg panaszaiból könnyen felállítható. Ínhüvelygyulladáskor ugyanis az illető nagyfokú fájdalomra, a csukló és az ujjak mozgásának beszűkülésére, illetve „hóropogás-szerű" hangokra panaszkodik, melyek egyek egyértelműen erre az állapotra utalnak.
Aktív fájdalomcsillapítással gyorsan visszaállhat a szokásos ritmusba
Bár enyhe esetben pihentetéssel és jegeléssel kezelhető a gond, ám ha súlyosabb méreteket ölt, vagy elhúzódik, akkor érdemes szakemberhez fordulni, főleg azért, mert az ínhüvelygyulladás akár hetekig, hónapokig is megkeserítheti az ember életét.
„A fájdalom és funkciókiesés a legfontosabb következménye a problémának, de krónikus esetben akár szakadás is felléphet, mely mindenképpen sebészi kezelést igényel"- teszi hozzá dr. Váradi Éva.
A szakértő szerint konzervatív módszerek (rögzítők, pihentető gipszsín) mellett aktív fájdalomcsillapítással az ínhüvelygyulladás hatékonyan orvosolható. Ilyenkor megkeresve a probléma kiindulásának pontos helyét, helyi injekció alkalmazásával a gyulladás megszüntethető, illetve a mozgáskorlátozottság javítható. Segítségével a fájdalom rövid időn belül megszűnik, és az illető visszatérhet a mindennapi tevékenységéhez. A gyógyulás felgyorsítható többek között fizikoterápiával, guna terápiával, valamint ultrahangos kezeléssel is.