A Magyar Williams Szindróma Társaság konferenciát szervezett február 13-án a Norvég Civil Támogatási Alap támogatásával és a norvégiai FRAMBU Ritka Betegségek Erőforrásközponttal együttműködésében megvalósuló Fészekhagyó program zárásaként.
A Fészekhagyó program a Magyar Williams Szindróma Társaságnak a Norvég Civil Támogatási Alap támogatásával és a norvégiai FRAMBU Ritka Betegségek Erőforrásközponttal együttműködésben megvalósuló projektje. A 2013-ban szervezett Szárnypróba táborok sikere arra buzdította a szervezőket, hogy folytassák az önállóbb életvitelt támogató programjaikat, amire a Norvég Civil Támogatási Alap pályázata újabb lehetőséget kínált.
A 18 hónapos projekt során megoldási lehetőséget kerestek az értelmileg akadályozott fiatalok munkára történő felkészítésére és a szülőktől függetlenebb élet lehetőségének megteremtésére. A projekt célja – Magyarország Kormányának az értelmileg akadályozott emberekre irányuló esélyteremtési törekvéseivel összhangban, ahogyan azt korábbi a Szárnypróba projekt zárókonferenciáján 2013-ban Fülöp Attila, az EMMI Család- és Esélyteremtési Politikáért Felelős Államtitkára megfogalmazta – a fiatalok és szüleik felkészítése volt az önálló életre az ő igényeiknek és sajátosságaiknak megfelelő munkatevékenységen és tréningeken keresztül.
Tapasztalatot gyűjtöttek az értelmi sérült emberek rendezvényszervezési képességeiről, aminek eredményeképpen elindulhat egy nonprofit, majd később akár for-profit vállalkozás. A rendezvények sokkal inkább az érintettek közvetlen igényeinek feleltek meg, mivel a fiatalok részt vettek a szervezésben a kitalálástól kezdve a konkrét megvalósításig. Nagyon pozitív visszhangja volt a MagNet Közösségi Házban, ép és sérült gyermekek számára szervezett gyermeknapi programnak, amely több külsős rendezvényen történő közreműködés után az első bárki számára nyitott rendezvény volt. A remények szerint más, hasonló szervezetek, rendezvényszervező cégek is tudják majd hasznosítani a projekt során felhalmozott tudást, tapasztalatot, melyekről a zárókonferencián számoltak be, illetve egy szakmai kézikönyv formájában összegeznek, mely később elérhető lesz online felületeken is.
A Fészekhagyó program során a sérült fiatalok gyógypedagógus szakemberek által vezetett tréningeken vettek részt, melyek keretében a hétköznapok során önállóan elvégezhető háztartási feladatokat, közlekedést gyakorolták, továbbá a felnőtté váláshoz kapcsolódó fontos témákat beszéltek át, vagy dolgoztak fel csoportosan egy-egy drámás foglalkozás keretében. A 2013-as Szárnypróba táborhoz hasonlóan 2015-ben is szerveztek egy önálló életmód tábort, ahol a fiatalok két turnusban éltek és dolgoztak közösen szüleik nélkül a szabadszállási Strázsa Tanyán a helyi és a Fészekhagyó programban résztvevő gyógypedagógus segítők támogatásával.
A szakmai program kidolgozását a norvégiai Frambu Központ és az ELTE BGGYK segítette az előzetes együttműködések alapján.