A lusta szem munkára kényszerítésével gyakran el lehet érni, hogy a rossz szem is visszanyerjen valamennyit szerepéből.
A McGill Egyetem kutatói nemrég bizonyítékot találtak arra, hogy a látásért felelős agyterület képes felnőttekben is alkalmazkodni. A felfedezés új reményt adhat azoknak a felnőtteknek, akiknek gyerekkorukban nem kezelték megfelelően a tompalátását, amelyet a szemészorvosok gyakran a "lusta szem" elnevezéssel illetnek.
Tompalátás vagy lusta szem - orvosi szóval amblyopia - a leggyakoribbnak számító szembetegség azok között, amelyek csak egyik szemet érintő látáskárosodást okoznak. "Ha nem veszik észre elég korán - 7-12 éves kor előtt - akkor már nem lehet kezelni az agy rugalmatlansága miatt, legalábbis egészen mostanáig így gondolták" - nyilatkozta a kanadai McGill Egyetem professzora, Benjamin Thompson. A jelenlegi kezelések során a 12 év alatti gyermekek jó szemét letakarják, hogy a másikat működésre bírják. A lusta szem munkára kényszerítésével gyakran el lehet érni, hogy a rossz szem is visszanyerjen valamennyit szerepéből.
Az Origo hiradása szerint Thompson kutatócsoportja kimutatta, hogy már 15 perces ismétlődő, koponyacsonton keresztül végzett mágneses ingerléssel (repetitív transzkraniális mágnes stimulációval - rTMS) is "be lehet indítani" időlegesen ezt a plaszticitást. A nem invazív, vagyis a szervezet életfolyamatiba történő komolyabb beavatkozást nem igénylő eljárás során egy olyan tekercset tartanak a fejbőrhöz, ami gyors, mágneses impulzussorozatot bocsát ki: a kutatók azt találták, hogy már 15 perces rTMS terápia is legalább fél óráig javított a beteg szem fényérzékenységén - olvasható az egyetem sajtóközleményében.
Bár még nem teljesen világos, hogy pontosan hogyan is működik az rTMS, úgy tűnik, hogy az eljárás hatására az agykéregben megváltozik az aktiválás és gátlás egyensúlya - mondta Thompson - emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy az agyvérzés utáni rehabilitációban már használják ezt a módszert, valamint kísérleteznek vele a migrén és a depresszió kezelésében is.