• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gyakori kérdések a gyermekgyógyásznál

Egészségmagazin 2023.09.13 Forrás: Gyermekgyógyászati Központ
Gyakori kérdések a gyermekgyógyásznál

Megeshet, hogy mire orvos látja a kis beteget, addigra a tünetei már el is múlnak.

Gyermekünk születése után sok kérdés vetődik fel bennünk a fejlődésével kapcsolatban. Aggódunk a sírás miatt, vagy ha kiütések jelennek meg a baba bőrén, de a táplálása kapcsán is sok kérdésünk adódik. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergológus, a Gyermekgyógyászati Központ orvosa felsorolta azokat a tüneteket, amelyekkel gyakran fordulnak hozzá a szülők. Azt is elmondta, mire figyeljünk, ha gyermekünknél is hasonló panaszok jelentkeznének.

Mikor jelez betegséget a sírás?

A leggyakoribb probléma az újdonsült szülők számára, a csecsemő sírásának hátterében álló okok felderítése. Ha a kicsi már biztosan nem éhes, a pelenkacserét követően általában ringatással próbálják megnyugtatni. Ha a sírás ezt követően sem csillapodik, annak több oka is lehet.

•         A csecsemő unatkozhat, vagy épp ellenkezőleg, egy mozgalmas nap fárasztotta ki és a túl nagy pörgés után nehezen tud lecsillapodni, hogy elaludjon.

•         Betegségek miatt is sírósabb lehet, ezért ilyenkor mérjük meg a lázát, figyeljük, hogy van-e étvágya, nem bágyadt.

•         Figyeljük a sírását. A hasa fájhat, ha közben felhúzza a lábait.

•         Vizsgáljuk meg a pelenka tartalmát.

•         Ha hasmenése van, vagy véres széklete, lázas, hasa puffadt, többször bukik vagy hány, nehezen veszi a levegőt mindenképp forduljunk orvoshoz.

•         Akkor is keressük fel a gyermekgyógyászt, ha a síráson kívül semmilyen egyéb tünet nincs, de a kicsi legalább hetente három nap, mindig közel azonos időpontban sír.

Mi van a pelusban?

Mindig nagy riadalmat kelt a szülőkben, ha a pelenkában elszíneződött, pirosas, vagy épp sötét fekete színű nyomokat fedeznek fel. Erre mindenképp figyelni kell, hiszen a véres széklet tejallergia tünete is lehet. Ilyenkor minden esetben fontos orvoshoz fordulni. Ha bebizonyosodik, hogy ez a gond, anyatejes csecsemőnél az anya tejmentes diétájával, tápszeres babánál a tápszer cseréjével meg fognak szűnni a tünetek. A véres székletet azonban székrekedés is okozhatja. Ilyenkor apró sérülés keletkezhet a bélfalon, ami magától gyógyul. Illetve gondolni kell arra is, ha a gyermek a tápszer vagy anyatej mellett már más ételeket is fogyaszt, hogy a piros vagy erős narancssárga zöldségek, gyümölcsök is megváltoztatják a széklet színét.

Kiütéses az arca, mi okozza?

Viszkető és nem viszkető kiütések, melyek járhatnak lázzal vagy anélkül is gyakori panasz csecsemő- és kisgyermekkorban. Megeshet, hogy mire orvos látja a kis beteget, addigra a tünetei már el is múlnak. A kiütések hátterében nagyon sok ok állhat, ezért ha rendszeresen visszatérő, vagy nem múló panaszokról van szó, mindenképp fontos kivizsgáltatni. Csecsemő- és kisgyermekkorban az arcon megjelenő kiütések oka lehet egyszerű, magától elmúló csecsemőkori akne, de a hozzá nagyon hasonló tejkiütés tejallergia tünete is lehet. Ha foltokban jelentkezik és viszket, lehet ekcéma vagy csalánkiütés. Ilyenkor is felmerül az ételallergia lehetősége, kivizsgálásra van szükség.

Sokat bukik, vagy refluxos?

A sírás, hasfájás, kiütések és széklet gondok mellett a legtöbb szülő a gyakori bukások miatt fordul gyermekgyógyászhoz. Egészséges csecsemőknél is természetes jelenség, ha egy kiadós étkezést követően a „feleslegtől” bukás formájában szabadul meg. Okozhatja az is, ha a baba nagyobb mennyiséget fogyasztott egyszerre, vagy kapkodva, túl gyorsan lakott jól. Reflux esetében viszont ezek az esetek gyakran előfordulnak, és inkább hányás jelentkezik. Figyelmeztető jel, ha a csecsemő sírás közben hátrafeszíti a nyakát és a hátát, az erős szájszag, ha gyakran csuklik, köhécsel vagy böfög. Ha a csecsemő emellett nyugtalan, rosszul alszik és elutasítja az evést, akkor mindenképp forduljunk orvoshoz. A gyakori bukások és hányás következtében, a reflux tünete lehet akár a súlyfejlődés elmaradása is.