Az ACE-gátlók és AT-II-blokkolók hazánkban is forgalomban vannak, és nagyon sok magas vérnyomásos beteg szedi a készítményeiket.
Állatkísérletek és humán vizsgálatok eredményei is arra engednek következtetni, hogy a vérnyomáscsökkentők két altípusa, az ún. angiotenzin-konvertáló-enzim-gátlók (röviden ACE-gátlók), illetve az angiotenzin-II-receptort blokkoló hatóanyagok (röviden AT-II-blokkolók) javíthatnak a hasnyálmirigyrákos betegek életkilátásain - írta az egészségkalauz.hu.
ACE-gátlók és AT-II-blokkolók hazánkban is forgalomban vannak, és nagyon sok magas vérnyomásos beteg szedi a készítményeiket. Az ACE-gátló hatóanyagok azok, amiknek a neve „-pril”-re végződik, az AT-II-gátló hatóanyagok neve pedig „-zartán” végződésű.
Egy olaszországi elemzéses vizsgálatba 8158 olyan betegeket vontak be, akiknél 2003 és 2011 között hasnyálmirigyrákot állapítottak meg. A betegek 20 %-ánál végeztek műtéti beavatkozást a rák kezelése céljából. A betegek 36 %-ánál már eleve áttétes daganatot diagnosztizáltak. A betegek között voltak olyanok, akik a magas vérnyomásuk miatt ACE-gátló- vagy AT-II-blokkoló-kezelésben részesültek, és a gyógyszerszedésüket a hasnyálmirigyrák diagnózisa után is folytatták; és persze volt sok olyan hasnyálmirigyrákos beteg, akik nem szedték ezeket a gyógyszereket.
A túlélési adatok kiértékelése arra mutatott rá, hogy az ACE-gátlók szedése 13 %-kal, míg az AT-II-blokkolók szedése 20 %-kal csökkenti az elhalálozási kockázatot a hasnyálmirigyrák diagnózisát követő első három évben.