Véres hányást, vagy a nyelőcsőben fekélyeket is okozhat az elhanyagolt reflux-betegség.
Szívtáji égésnek is nevezik, hiszen tipikus refluxos panaszcsoport a nyelőcső égő érzése, amely kisugárzik a mellkasba. A betegség tünetei olykor az infarktussal is összetéveszthetők, habár ez utóbbi inkább nyomó, míg az előbbi hirtelen, éles fájdalommal jár. Hozzánk is érkeznek betegek a kardiológiáról reflux-gyanúval, ha már kizárták az infarktus lehetőségét.
De meg kell különböztetnünk azokat, akiknek refluxos tüneteik vannak – ez havonta egy alkalmat jelent az emberek hatvan-hetven százalékánál – azoktól, akik reflux-betegségben szenvednek - figyelmeztetett a szakember. Ők hetente kétszer-háromszor, vagy még gyakrabban tapasztalják a tüneteket, amelyek az eddig említettek mellett más formában is megjelenhetnek, a gyomorégéstől a vérhányásig. A betegség stádiumai endoszkópos vizsgálattal megállapíthatók, a hármas-négyes stádiumban már fekélyek is megjelenhetnek a nyelőcsőben.
Gyerekeknél még gyakrabban találkozhatunk refluxszal, mivel az egészen kicsik csak folyadékkal és pépes ételekkel táplálkoznak, így az könnyebben feljön. Éjszakai alvászavar és nappali álmosság esetén is lehet reflux a háttérben.
Ám a folyamat gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt visszafordítható, gyakran műtétre sincs szükség, gyógyszerekkel kezelhető a baj. De mint a krónikus betegségek többségében, itt is diétával egybekötött életmódbeli változtatás kell a tartós javuláshoz, a folyamatos tünetmentességhez.
Ha valakinél megjelennek a betegség első jelei, gondoljon arra, hogy a késői vacsora, a szénsavas italok fogyasztása, az ételek túlsózása, a dohányzás, vagy akár csak egy kis csoki elmajszolása az esti órákban mind súlyosbítják a helyzetet. A cigarettafüstben például olyan anyagok vannak, amelyek fokozzák a gyomor savtermelését, a csokoládé pedig tele van zsiradékkal, ami nyitja a záróizom-gyűrűt, így a gyomorsav előtt szabaddá válik az út visszafelé. A szénsav a nyomásviszonyokat változtatja meg a gyomorban.
Este csak keveset egyenek, azt is korán: legalább két óra teljen el az utolsó étkezés és a lefekvés között, - javasolja a szakorvos azoknak, akik meg akarják előzni a tünetek kialakulását. Fontos a folyadékfogyasztás, de ne szénsavas italokat és ne alkoholt. Hiszen minél több folyadék van a gyomorban, annál könnyebben ürül. Egyen könnyű fogásokat: zöldségféléket, tésztaételeket. És fontos a rendszeres testmozgás is, vagy legalább egy kis séta.