• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gyulladás a nagyivók szívében

Egészségmagazin Forrás: MTI

Rövid idő alatt, hirtelen sok alkohol elfogyasztása átmeneti gyulladást okoz a szívben.

Ennek hosszú távú következményeit egyelőre megjósolni sem lehet. Német kutatók sok vodka megivásának hatását vizsgálták az egyik legkorszerűbb szívvizsgáló módszer alkalmazásával, egészséges önkénteseken.

Sok tudományos vizsgálat jelzi, hogy a mértékletes alkoholfogyasztás szívvédő hatású: a főétkezésekhez naponta megivott legfeljebb egy-két deci bor élvezői között ritkább a szív- és érrendszeri betegség, mint a szeszt soha nem ivó, vagy a kemény alkoholisták között.

Az időnként, rövid idő alatt sokat ivók, tömény szeszt vedelő emberek állapotát már sokat vizsgálták és az emberi test szinte minden szervére vonatkozólag észleltek súlyos eltéréseket. Német kutatók Anja Zagrosek vezetésével most az egyik legkorszerűbb és legérzékenyebb vizsgálati eszközt, a mágneses rezonancia módszerét használták az ilyen alkohol hatás tanulmányozására.

A vizsgálatra jelentkező egészséges önkéntesek közül véletlenszerű kiválasztás szerint 23 személy három-négy óra alatt annyi vodkát ivott, hogy véralkoholszintjük súlyos részegséget mutasson. Az alkohol vérszintje mellett a gyulladást jelző laboratóriumi adatokat a tanulmány megkezdése előtt, az ivászat után egy órával, majd azt követően egy nappal és egy hét múlva is megmérték.

Az italozással vizsgált csoport mellett nyolc kontroll személy nem ivott szeszt, csak ugyanannyi alkoholmentes folyadékot vett magához, a részegek adatait ezeknek a laboratóriumi értékeihez hasonlították.

A gyors részegséget vállaló csoport alkohol vérszintje átlagosan 1,3 gramm/liter volt és valamennyien súlyos másnapos tünetekkel küszködtek. A laboratóriumi adatok a szívben a sok és gyorsan megivott tömény szesz okozta gyulladásra utaltak.

Az érzékeny mérési technika nem jelzett olyan rövidtávú változást, mely azonnali szívizom károsodást bizonyított volna, de a kutatók hangsúlyozzák, hogy akkortájt kezdődő, vírus okozta szívizomgyulladás vagy fizikai terhelés az alkohollal együtt veszélyesen befolyásolhatja a szív állapotát.

Zagrosek cikke, mely az amerikai orvosok szövetségének hetilapjában jelent meg, azt javasolja, hogy további, részletes vizsgálatokra van szükség. Félő, hogy lelkes önként jelentkezőket nem lesz nehéz találni.