Önmagában egyetlen ország, vagy szervezet sem harcolhat hatékonyan ellene.
A gyógyszerhamisítás elleni küzdelem lehetőségeit vitatják meg kétnapos bukaresti tanácskozásukon hat közép- és kelet-európai állam - Magyarország, Lengyelország, Románia, Csehország, Szlovákia és Ukrajna - szakértői, mintegy 120-an; a tanácsozás a világ vezető gyógyszergyártója, az amerikai Pfizer szervezésében zajlik.
A hamis gyógyszerek idén 75 milliárd dollárra becsült világpiacán az eladások legnagyobb része az interneten keresztül bonyolódik. Önmagában egyetlen ország, vagy szervezet sem harcolhat hatékonyan a gyógyszerhamisítás ellen, csak az összehangolt küzdelem lehet eredményes - mutatott rá ezzel kapcsolatban az AFP-nek nyilatkozva a Pfizer gyógyszerbiztonsági igazgatója.
Szép Károly magyar vámtisztviselő elmondta, hogy a kábítószer-útvonalakhoz hasonlóan létezik a hamis gyógyszereknél is az úgynevezett balkáni út. Ez a Balkánon, majd Kelet-Európán keresztül vezet Nyugat-Európa felé, de hamisított gyógyszereket már a világ 45 államának legális gyógyszerellátó hálózatában is felfedeztek.
A hamis gyógyszerek forgalomba kerülését azért ítélik különösen veszélyesnek a szakértők, mert amellett, hogy teljesen hatástalanok is lehetnek, sokszor egyenesen az emberi egészségre ártalmas, mérgező alapanyagokat tartalmaznak.