Úgy vélik, ha egyértelműen bizonyított, hogy az állatvilágban természetes körülmények között is előfordul a hímek azonos nemű párosodása, akkor természetes folyamatról lehet beszélni az emberi világban – számolt be a
Washington Post, melynek közlését a brit Guardian Weekly is átvette. Matt Ridley
Génjeink című, 1999-ben magyarul is megjelent tudománynépszerűsítő művében kísérleti eredményeket ismertetett, kiderült, a homoszexualitás humán génje anyai ágon öröklődik. A genetikusok a helyét is meghatározták a géntérképen, az eltérés az X kromoszóma q28. régiójában található.
Charles Roselli az oregoni vizsgálatok során nem is csak azt szeretné bizonyítani, hogy az állatvilágban is viszonylag gyakori a hasonneműek szexuális érdeklődése, a csoport azt is bizonyítani próbálja: a hajlam mellett környezeti hatásnak is érvényesülnie kell, hogy fiatal kosok hasonnemű párt válasszanak. Az oregoni állatkísérleteknek van gyakorlati demográfiai célja is. A szülők nagy része az emberi társadalomban nemcsak az előítéletek miatt kívánja elkerülni, hogy fiúgyermeke saját nembéli társaihoz vonzódjon, hanem azért is, mert unokát akarnak. Ez pedig alig várható el egy homoszexuális fiatalembertől.