• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A napközben szunyókáló időseknél a stroke-kockázata akár négyszeres is lehet - állítja egy friss kutatás.

Egy frissen nyilvánosságra hozott tanulmány szerint, azok az idős emberek, akik napközben szunyókálnak, jobban ki vannak téve a stroke (szélhűdés) veszélyének. A tanulmány úgy találta, hogy a stroke rizikója kétszer – négyszer akkora azok esetében, akik napközben el-elszundítanak, (nem szándékosan elalszanak) mint akik az egész napot ébren töltik. A legtöbbet szunyókálók esetében ez a szorzó igen magas: négy és félszeres (!).


A kutatást végző szakemberek az Amerikai Stroke Szövetség soros ülésén kifejtették, hogy a napközbeni szunyókálás „a stroke bekövetkezésének egyik új és kiemelten fontos rizikófaktora lehet ".
A kutatásba 2000 személyt vontak be, akiket alvási szokásaik miatt vizsgáltak. Az átlagos követési idő 2 év 3 hónap volt, és azt találták, hogy a csoportban 40 stroke és 127 egyéb érrendszeri probléma lépett fel. Több rizikófaktort számba véve – úgymint kor, nem, vérnyomás, cukorbetegség, túlsúly, fizikai aktivitás – azt találták, hogy a stroke rizikó a „keveset bóbiskolók" és a „sokat bóbiskolók" között meglepően magas volt az egyáltalán nem szendergőkhöz képest.


A szívinfarktus, vagy egyéb érrendszeri betegség miatt bekövetkezett halálozás a „keveset bóbiskolók" közt 1,6 % - kal, a „sokat bóbiskolók" körében 2,6 % - kal volt több mint a többi vizsgált személynél.


A vizsgálat vezetője Dr. Bernadette Boden-Albala az eredményt úgy értékelte, hogy a rizikót ilyen mértékben növelő tényezőt komolyan figyelembe kell venni a későbbiekben. „Figyelembe véve az eredményeket, belátható, hogy a betegeket a szerint is fel kell mérni, hogy szunyókálnak-e!" – mondta.


A kezdeti osztályozás alapja lehet az Epworth - skála, amely azt méri fel, hogy különböző szituációkban mennyire vagyunk hajlamosak elaludni. Így vizsgálja négy fokozatban (0 – 4 között) az esélyét annak, hogy olvasás közben, tévézés alatt, nyilvános helyen, autóban utasként, délutáni pihenés közben, beszélgetés alatt, ebéd után, vagy a forgalmi dugóban milyen eséllyel alszunk el. A skála pontértéke alapján eldönthető, hogy szükség van-e további vizsgálatokra, esetleg kezelésre az alvási zavar tekintetében.


A fentiek egybe csengenek azzal a sokat tanulmányozott ténnyel, hogy a kimerültség, mint civilizációs betegség általános jelenség. Az ijesztő az, hogy most kezdjük felmérni mennyire veszélyes.