• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Híres emberekben is zöld szív dobog

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Ökoprogramok, koncertek és szakmai konferencia várja az érdeklődőket szeptember közepén.

Hogyan kerüljünk egyensúlyba? Fenntartható-e a Föld, a mi világunk? Hogyan élhetünk környezettudatosan, hogy minél tovább használhassuk bolygónkat? Ezekre a kérdésekre keresik a választ idén szeptember 15-én a Millenárison, a National Geographic  Ökonapján. A megmozdulás mellé álló, s a szintén megoldásokat kutató hazai sztárok a létező legkreatívabb módszerekkel próbálnak eleget tenni a környezettudatos életmód mindennapi kihívásainak.

Tilla, aki jó néhány éve házigazdaként jegyzi az Ökonapot, gyermekeit is zöld szemlélet szerint neveli: „Évek óta házigazdája vagyok a NG rendezvényeinek. Minden évben örömmel teszek eleget a felkérésnek, hiszen olyan témákat érint ez a rendezvény, amely mindannyiunk életéről, a közvetlen és távolabbi környezetünk alakulásáról, vagyis a saját jövőnkről szól. Soha nem volt ennyire fontos és tragikusan sürgető a történelem során, hogyan tervezi meg az ember a jövőt. Minden a mi kezünkben van, ezt tudatosítani állandó feladatunk. Szívesen szolgálom ezt az ügyet!

Az elmúlt tíz évben alapvetően megváltoztam, nem vagyok már kicsit sem pazarló típus. Az egyensúly azt jelenti számomra, hogy én a saját életemben próbálom elképzelni, betartani mi az, ami valóban elegendő nekem a mindennapi túléléshez. Amikor hosszabb időre megyünk el otthonról, nem csak kikapcsoljuk az elektromos berendezéseinket, hanem teljesen áramtalanítjuk a lakásunkat. Nem nagy cselekedet, de egy picike energiát biztos spórolunk így, és mint tudjuk, sok kicsi sokra megy. Szerencsére olyan helyen lakom, ahol vannak az utcában szelektív hulladékgyűjtő kukák, így a gyerekekkel oda szoktuk levinni a szemetünket. Ez már annyira a család ritmusához tartozik, hogy idén a balatoni nyaraláson már maguk a gyerekek mondták, hogy hol van PET-palack gyűjtő hely és maguktól vitték oda a hulladékot.

Egyre gyakrabban vásárolunk a feleségemmel olyan piacokon, ahol őstermelők kínálják a biotermékeiket. Hála istennek egyre több ilyen hely van Budapesten is. Fontos, hogy mit eszünk, sok mindenre kihat! A tavalyi Ökonap nagyon sikeres volt, több ezer ember jött el a Millenáris parkjába, köztük rengeteg gyerek, akik először hallották az ökológiai lábnyom fogalmát, de azt hiszem a színes programnak köszönhetően meg is jegyezték. Nem mi fogjuk megváltoztatni a világot, de a mi hozzájárulásunk is fontos, hogy folyamatosan éljen egy párbeszéd a föld jövőjével kapcsolatban." - fejtette ki Tilla.

Cseh Laci környezettudatos életmódjáról már az is sokat elárul, hogy a háza építésekor különös figyelmet fordított a megújuló energiák hasznosítására: „A környezettudatosságot nagyon fontosnak tartom. Fejlődnünk kell, de úgy, hogy közben odafigyelünk az egyensúlyra. Erre a saját életemben is próbálok törekedni, a házam fűtésrendszere például teljesen megújuló energiaforrásokra épül, és most azon gondolkodom, hogy napelemeket is felszereltetek a tetőre, hogy az elektromosságot is megújuló forrásból nyerjem." – nyilatkozta az olimpikon.

„Akinek gyereke van, az igyekszik odafigyelni. Nem is lehetne másként, hiszen egyre fontosabb kérdés, hogy mit hagyunk nekik. Túlfogyasztottuk a Földet. Olyan ez, mint egy bankszámla, egyáltalán nem mindegy, hogy a kamatokat fogyasztjuk vagy a tőkét, s mi bizony már a tőkét használjuk. Nagyon fontos kérdés, hogy az unokáinknak lesz-e még egyáltalán földje, levegője? Ezért nagyon fontos a környezettudatos élet" – mondta
Keleti Andrea, aki is arra ügyel, hogy híres főztjét milyen alapanyagokból készíti gyermekeinek.

Szalóki Ági számára is egyértelmű volt, hogy az Ökonap mellé áll:
„Apró dolgokat tudunk tenni a környezetért, és az a jó, hogy mindig lehet fejlődni, hogy még tudatosabbak legyünk. Számomra alapvető a szelektív hulladékgyűjtés, és igyekszem minél kevesebb vegyszert használni, illetve természetes anyagokkal helyettesíteni őket. Nagyon fontos szerepet játszik az életemben a jóga a szellemi és testi tudatosság szempontjából. Az egyensúly megteremtéséhez alapvető, hogy ismerjük, és figyelembe vegyük a saját határainkat. Ha tudjuk ezeket, akkor törekedhetünk az egyensúlyra. Ahogyan a testünktől sem akarhatunk többet, úgy a Földből sem fogyaszthatunk a végtelenségig." – mondta az énekesnő, aki fel is lép majd arendezvényen.

A tartalmas programok között Dr. Juhász Árpád kalauzolja majd a látogatókat, akitől megtudhatjuk, merre tart azemberiség, milyen gyorsan változnak a körülményeink, és hogyan tudunk alkalmazkodni.
- „Abban látom az Ökonap lényegét, hogy az egyént és a civil szervezeteket is elgondolkoztassa az életvitelünkről, és így talán leszoktassa a fölösleges és pazarló szokásokról. Innen kiindulva pedig hatással lehet a politikán keresztül az ipari termelés környezeti hatásainak kezelésére, az alternatív energiaforrások fejlesztésére. Az is fontos, hogy ráeszméljünk, itt határokon átívelő folyamatokról van szó." – mondta Dr. Juhász Árpád.

Többet kell visszaadnunk, mint amitelveszünk! Az elmúlt évek tapasztalatainak tükrében azt is megtudhatjuk, hogymennyire fenntartható az energiafelhasználásunk. Megismerkedhetünk az óbudai Faluház korszerűsítésének eredményeivel, és képet kapunk a passzív házak, illetve az alacsony energiafelhasználású házak jelentőségéről. Az egyensúlyra törekvés jegyében felmerül a lakosság szerepe a hulladékgazdálkodásban, a közösségi kertek, az alternatív élelmiszervásárlási rendszerek és a helyi pénz kérdés köre is.

Az érdeklődők szakmai konferencin és színes, aktív programok segítségével ismerkedhetnek egész nap korunk problémáival, a hangulatért pedig többek között a Kaláka, a Kerekes Band, Szalóki Ági és a The Carbonfools felelnek.