• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hogyan zajlik az anyajegyek eltávolítása?

Egészségmagazin Forrás: Dermatica

Az ősz és a tél ideális időszak arra, hogy az évente javasolt anyajegy szűrést elvégeztessük.

Ha a bőrgyógyász a vizsgálat során gyanús anyajegyet talál, akkor javasolni fogja az eltávolítását. A beavatkozás menetéről dr. Gyarmati Csaba plasztikai sebész, a Dermatica orvosa ismertette.

Fontos, hogy gyorsan cselekedjünk

A daganatos betegségek mindegyikére igaz, hogy idejében felismerve javulnak a gyógyulás esélyei, így van ez a melanoma esetében is. Ezért nagyon fontos az otthoni önellenőrzés és az évente elvégzett anyajegy vizsgálat. A melanoma az esetek 30 százalékában az anyajegyekben, a fekete-barna festékanyagot termelő sejtekben alakul ki. Gyanúra ad okot, ha az anyajegy színe, formája, felülete vagy nagysága megváltozik, kifekélyesedik, vérezni kezd. Ha valakinél a rosszindulatú elváltozás megjelenik, fontos az anyajegy azonnali eltávolítása, kimetszése a bőrből, mielőtt az agresszíven terjedő, gyorsan áttéteket képző ráktípus továbbterjed a nyirokcsomókra.

Minden esetben szükség van szövetvizsgálatra

A bőrnövedékek eltávolítására több módszer is létezik: fagyasztás, lézer, kiégetés és sebészi eltávolítás. Anyajegyek eltávolítására ez utóbbi az egyetlen, szakmailag is elfogadott módszer. A többi eljárásal nem lehet egyértelműen meghatározni, hogy a kezelés során pontosan milyen mélyen jár a kezelést végző orvos a bőrben, és így eltávolításra kerül-e biztosan az egész anyajegy. A sebészi kimetszéssel, ezzel szemben pontosan követni tudjuk az anyajegy vonalát, így a feltétlenül szükségesnél sem kevesebb, sem nagyobb terület nem kerül eltávolítása – magyarázza dr. Gyarmati Csaba. Egy másik fontos érv az anyajegy kimetszése mellett, hogy a beavatkozás után az eltávolított bőrszövetet minden esetben szövettani vizsgálatra kell küldeni. Ez azért lényeges, mert csak így állapítható meg ténylegesen a melanoma diagnózisa. Az első három eltávolítási mód esetében az érintett szövet megsemmisül, így ha a kezelés előtt nem történik mintavétel az anyajegyből, akkor nem lehet a szövetvizsgálatot elvégezni.

Különösen az arcon, dekoltázs területén lévő anyajegyek esetében fontos szempont még az esztétika, a műtéti heg a kimetszés során lesz a legkisebb, ám hozzá kell tenni, hogy a kozmetikai eredmény függ az orvos gyakorlatától, figyelmességétől, a varrási technika megválasztásától és attól is, hogy a páciens mennyire vigyáz a műtéti területre.

Mi történik a beavatkozás során?

Az anyajegy kimetszése helyi érzéstelenítésben történik, a beavatkozás nagyjából fél órát vesz igénybe. Az érzéstelenítést követően az anyajegyet szikével kimetszik a bőrből, a sebet összevarrják. Ezután vékony plasztikai csíkok kerülnek a sebre, hogy még szebb legyen a sebgyógyulás. Erre jön rá végül az a steril kötés, amit nem érhet víz és szennyeződés, így a páciensnek óvatosan szabad csak tisztálkodnia, és az esetleges megizzadás miatt a sportolás ezalatt az idő alatt kerülendő. A varratszedés testtájtól függően egy-három hét múlva történik. A szövettani lelet a beavatkozást követő egy hét múlva készül el. Ennek eredménye alapján megbeszélik a további tennivalókat a kezelőorvossal.