Az apává válás életkora összefügghet gyerekeiknél a skizofrénia kockázatával.
Nagyobb az utódnál a skizofrénia megjelenésének kockázata, ha az apa idősebb volt az első gyerek születésekor, mint akkor, ha viszonylag fiatal - állapították meg dán kutatók. A nagyszabású tanulmányban 2,2 millió, Dániában 1955 és 1992 között született ember adatait elemezték. Az American Journal of Psychiatry című szakfolyóiratban ismertetett eredmények újabb szempontot adnak a szülők életkora és az utódnál kifejlődő skizofrénia közti összefüggés megítéléséhez.
A korábbi elméletek azt feltételezték, hogy azért gyakoribb idősebb apák gyerekeinél ez az elmezavar, mert nagyobb eséllyel károsodott ivarsejtjeik genetikai állománya. Az új megállapítások azonban ezt nem támasztják alá Liselotte Petersen kutatásvezető, a dániai Aarhus egyetemének munkatársa szerint. Az eredmények ugyanis csak az első gyereknél jeleztek növekedést a kockázatban az apai életkortól függően, a további gyerekeknél nem.
A mostani elemzéshez a kutatók a dán nemzeti regiszter adatait használták fel. Azoknál a férfiaknál, akik első gyereke 25 és 29 éves koruk között született, az összesen világra jött 448 538 gyerek közül 2420-nál jelentkezett skizofrénia, ami mintegy 0,5 százalékos aránynak felel meg. Ez az arány 0,7 százalék volt azoknál, akik a harmincas éveikben lettek először apák, közel 1,2 százalék azoknál, akiknek első gyereke a negyvenes éveiben jött világra, és 2 százalék azoknál, akiknek ötvenes éveiben. A férfiak mentális betegségekre vonatkozó családtörténetében nem találtak magyarázatot az eltérésre, ahogy azt sem tudják egyelőre, miért éppen az apa, és miért nem az anya kora befolyásolta a skizofrénia kockázatát.
A későbbiekben Petersen kutatócsoportja azt kívánja megvizsgálni, miként befolyásolja a skizofrénia kialakulásának kockázatát a gyereknél az apa késői pártalálása, családalapítása, illetve azt, hogy utóbbiak milyen tényezőkkel hozhatók összefüggésbe.