Tovább emelkedik az influenzaszerű megbetegedések száma.
A megbetegedések száma az előző héthez hasonlóan a legerőteljesebben a Dél-dunántúli régióban emelkedett (az előző heti két és félszeresére). Az emelkedés főként annak köszönhető, hogy Baranya megyében az előző hetinek a háromszorosára, Tolna megyében pedig több mint kétszeresére nőtt az orvoshoz fordulók száma. A többi régióban a betegek számának emelkedése 1,4 -1,8-szerese volt az 5. hetinek.
Az influenzaszerű megbetegedések előfordulási gyakorisága ezen a héten is az Észak-alföldi régióban volt a legmagasabb, ahol 100 000 lakos közül 641 jelentkezett orvosnál influenzás panaszok miatt. Ezt követte a Középmagyarországi régió, ahol 100 000 lakos közül 593 beteg fordult orvoshoz. A többi régióban az orvoshoz fordulás 100 000 lakosra számított aránya ennél alacsonyabb volt: a Nyugat-dunántúli régióban 538 beteg; a Dél-dunántúli régióban 468 beteg; a Dél-alföldi régióban pedig 436 beteg. Az influenzás panaszok miatt orvoshoz fordulók aránya a Közép-dunántúli régióban volt a legalacsonyabb (338 beteg/100 000 lakos).
Az elmúlt hetekhez viszonyítva nem változott lényegesen a betegek kormegoszlása, a 15 éven aluli gyermekek aránya volt a legmagasabb (38,9%). Hajdú-Bihar, Nógrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Veszprém megyében a betegek több mint a fele a gyermekek közül került ki. Országosan a betegek 20,9%-a 15-24 éves, 15,9%-a 25-34 éves, 17,6%-a 35-59 éves, 6,7%-a pedig 60 éven felüli volt.
Az Észak-magyarországi régióban, egy Heves megyei kórház
gyermekosztályán feltűnően sok influenzaszerű panaszokkal jelentkező beteget láttak el. A betegektől levett légúti mintákat az OEK Légúti Vírus osztályára küldik vizsgálatra. Egy Nógrád megyei településen február 8-án az általános iskolába járó gyermekek 1/3-a hiányzott hirtelen kezdődő magas láz, torokfájás, köhögés, fejfájás, izomfájdalom miatt. Két gyermektől vett légúti minták feldolgozása megkezdődött az OEK Légúti vírus osztályán. Egy egri óvodában előfordult, sporadikus megbetegedésből származó légúti mintából az ÁNTSZ miskolci virológiai laboratóriumában influenza A vírust mutattak ki. Az előző heti jelentésben említett, és a sajtóban is leközölt, Heves megyei Nagyréde óvodásai között észlelt, halmozott megbetegedéseket az elvégzett vizsgálatok alapján nem influenzavírus okozta.
A Dél-alföldi régió területéről az influenzaszerű megbetegedések közösségi halmozódásáról nem érkezett jelentés, az emelkedő morbiditás alapján valószínűsíthető területi járvány miatt mindhárom megyében tervezik a kórházi látogatási tilalom megelőző jelleggel történő bevezetését. A Makói Kórház belgyógyászatán ápoltak és dolgozók körében február 12. óta 15 influenzaszerű megbetegedést észleltek, egy ápolt és egy dolgozó mintájából influenza A vírust mutattak ki. Az érintett osztályon látogatási tilalom bevezetését tervezik.
Baranya megye két településén észlelték az influenzaszerű megbetegedések halmozódását, a nagyarányú hiányzás miatt mindkét helyen felfüggesztették az általános iskola működését. Csak az egyik gócban történt mintavételezés, de a vizsgálat influenzavírust nem azonosított. A Baranya Megyei Kórház kardiológiai osztályán február 5 – 8. között 34 ápolt közül 11 fő, a szülészeti osztályon három ápolt és 13 dolgozó influenzaszerű tünetekkel betegedett meg, ezért az érintett osztályokon látogatási tilalmat rendeltek el.
A 6. héten összesen 39 betegtől küldtek a vizsgálati anyagot az Országos Epidemiológiai Központ Légúti vírus osztályára, ahol 12 beteg légúti mintájában influenza A vírus jelenlétét igazolták: négy pozitív minta a fővárosból, három Vas megyéből, kettő Tolna megyéből, egy-egy minta Szabolcs-Szatmár-Bereg, Békés és Csongrád megyéből származott. A kijelölt orvosok által beküldött minták pozitivitási aránya 32,0% volt. A 6. héten, a szezonban először a H3 mellett egy budapesti sentinel orvos által küldött mintában H1 altípusú influenza A vírus jelenlétét is kimutatták.
Összegzés: A 2006. 40. hét - 2007. 6. hét között 32 betegnél az influenza A vírus, egy betegnél parainfluenza-vírus, két betegnél az adenovírus kóroki szerepét igazolták az OEK Légúti vírus osztályán, 27 beteg garatváladékából Mycoplasma pneumoniae kórokozót, egy betegnél pedig Chlamydia pneumoniaet mutattak ki.