Közülük az egyik a vérszegénység, ami fokozza a beteg fáradtságérzetét és rontja a hangulatát.
Dr. Szélessy Zsuzsannát, a
Trombózisközpont hematológus főorvosnőjét kérdezzük a tumoros vérszegénység és a kemoterápia következtében kialakult anémia kezelésének lehetőségéről.
Ezért alakul ki vérszegénység a kemoterápia során
Az anémia, azaz vérszegénység az az állapot, amikor a keringő vérben alacsony a vörösvértestek száma, így a hemoglobin szint is, ami az oxigén szállításáért felelős. Ez bekövetkezhet csökkent termelés, illetve fokozott vörösvérsejt pusztulás miatt. Rákos megbetegedés és kemoterápia esetén mindkét eset fennáll, ugyanis a daganat jelenléte miatt olyan változások indulnak el, melyek a vörösvértestek képződését csökkentik, ráadásul kisebb-nagyobb vérzések is felléphetnek, melyek tovább súlyosbítják az állapotot. Emellett a kemoterápia is komoly befolyást gyakorol a vörösvértestek mennyiségére, mivel a kezelés hátráltatja a termelődésüket és roncsolja is azokat - magyarázza dr. Szélessy Zsuzsanna.
A terápia előtt is kezeltesse vérszegénységét
Statisztikák szerint kemoterápia előtt a betegek csaknem fele már eleve anémiával küzd, melyet a kezelés még tovább ront. Pedig a rákellenes terápia sikerességét nagyban befolyásolja a vérszegénység mértéke, ugyanis ekkor a daganat oxigénellátottsága is csökkenhet, és az oxigénhiányos sejtek többnyire ellenállóbbak a kemoterápiával szemben. Klinikai adatok szerint már egyedül a vérszegénység 20-40 százalékkal rontja a túlélési esélyeket, ami nem elhanyagolható arány. Éppen ezért még a kezelés előtt érdemes laborvizsgálattal megbizonyosodni arról, hogy fennáll-e az állapot, és ha igen, akkor milyen típusú és milyen mértékű a vérszegénység.
Természetesen a kemoterápia után is nagy eséllyel alakul ki anémia, amely rossz közérzetet, fáradtságot, légzési nehézséget és akár szívritmuszavart is eredményezhet, így a vérkép rendezése a kemoterápiát követő életminőségen is javít.
A vérszegénység kezelhető
A vérszegénység többnyire kezelhető állapot, melynek terápiája az anémia súlyosságának függvénye. Enyhe esetben gyakran elég, speciális, vasban gazdag diéta és szakember által meghatározott vitaminok alkalmazása. Máskor injekciós kezelésre van szükség (a vörösvérsejt termelődését beindító injekció, vagy a vérzés okozta vashiány pótlására alkalmazott, intravénásan adott gyógyszer). Súlyos vérszegénység esetén, a rosszindulatú daganatos betegség kemoterápiája során csak a transzfúzió adásával lehet a vért pótolni.
Azonban nagyon fontos, hogy senki ne kezelje magát önhatalmúan akár csak vassal, folsavval sem, mert ily módon segítheti a daganat növekedését, illetve a vas lerakódását az életfontos szervekben. Éppen ezért mindenképp kérje ki a szakorvos véleményét!