• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

    • Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

      Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

Komoly veszélyeket hordoznak a kontaktlencsék

Egészségmagazin 2018.10.24 Forrás: Budai Szemészeti Központ
Komoly veszélyeket hordoznak a kontaktlencsék

Túlhordás esetén a lencse szakadhat, illetve könnyből kicsapódott fehérje, zsír rakódik le a felszínén, ami krónikus irritálást okozhat.

Világszerte 125 millióan viselnek kontaktlencsét, sokan mégsem tudják, hogy ha nem tartják be az alapvető kontaktlencse-viselési szabályokat, akkor komoly problémákat okozhatnak maguknak. A higiénia fontossága mellett a túlhordás veszélyeire is felhívja a figyelmet dr. Jaros Katarina,Budai Szemészeti Központ operáló szemész szakorvosa.

Sokan azt gondolják, hogy ha a szemüveget kontaktlencsére cserélik, akkor akár el is dobhatják azt, soha többet nem lesz szükségük rá. Ez azonban nincs így, a szemnek szüksége van pihenésre, a túlhordás pedig veszélyes lehet.

„Manapság már olyan jó minőségű kontaktlencséket gyártanak (jó oxigén áteresztés, víztartalom), hogy az egész napos (8-12 órás) használatának akadálya nincs. Éjszakára azonban nem javaslom a kontaktlencse viselést, mivel a könnyréteg ekkor cserélődik, frissül, és ez nagyon fontos folyamat, mivel a szaruhártya elülső rétegei főként a könnyből kapják a tápanyagokat. Ezt a természetes folyamatot a bennalvós kontaktlencsék gátolják. Más a helyzet az éjszakai terápiás kemény kontaktlencsékkel (ortokeratológia), hisz ezeket csak éjszaka kell viselni és kb. 24 órán keresztül biztosítják azt, hogy a beteg kontaktlencse nélkül jól lásson. Fertőzés veszélye ezeknél a lencse típusoknál is kb. 20%-os, ugyanúgy, mint a napi lágy kontaktlencséknél is” – mondja a szakorvos.

Nem csak arra kell figyelni, hogy egy nap ne legyen a kontaktlencse a javasoltnál többet a szemben, hanem arra is, hogy ha lejár a szavatossága, cseréljük, és újat kezdjünk használni. A lencse vázát alkotó rácshálóba a könnyből fehérjék tapadnak, melyek eltömítik a mikroréseket: az oxigén áteresztő képesség csökken, nő a fertőzés kockázata, sőt, az allergia kialakulásának esélye is.

„A gyártó által meghatározott ideig lehet a kontaktlencséket viselni , illetve minden este ápolni és tisztítani őket. Túlhordás esetén a lencse szakadhat, illetve könnyből kicsapódott fehérje, zsír rakódik le a felszínén, ami krónikus irritálást okozhat. Ennek következményeként változások alakulnak ki a kötőhártyán, melyek olyan mértékűek lehetnek, hogy a beteg egyáltalán nem, vagy csak rövid ideig tudja használni a kontaktlencsét. Ezek a panaszok megjelenhetnek akár több éves viselés után is.”

Ha a szem piros, fáj, vagy érzékeny a fényre, nem szabad erőltetni a kontaktlencsét, míg teljesen egészséges nem lesz, ebben az időszakban javasolt szemüveget hordani. „A kontaktlencse viselése során mikrosérülések alakulhatnak ki a szaruhártya felszínén, ami egy táptalaja lehet a későbbi bakteriális szaruhártya fertőzéseknek. Ezért szemgyulladásnál a kontaktlencse viselést mellőzni kell, mivel vannak olyan baktériumok, melyek akár 24 óra lefolyása alatt megfertőzik az egész szaruhártyát, ami súlyos látáscsökkenéssel, vagy vaksággal is járhat.”

 

Kapcsolódó hírek

Legolvasottabb cikkeink