Egyre gyakrabban látni futókon térdzoknit, mintha a 80-as évek divatja szerint öltöznének.
Sokan még a karjukra is húznak egy-egy kompressziós harisnyát hogy ezzel is erősítsék az élettani hatást. De miért is hordják ezeket a fura ruhadarabokat?
A végtagok nyomás alá helyezése, azaz a kompresszió jól ismert jelenség, elég csak a fáslira gondolni. Ösztönös megoldás mindenfajta duzzanatra, hogy nyomjuk vissza a helyére, pólyázzuk be, szorítsuk le. Egy fásli jól-rosszul hozza is ezt a megoldást, de aki már próbált sportcipőbe bújni vagy pláne futni végigfáslizott lábbal, az tudja hogy ez a megoldás több gondot okoz, mint amennyit használ. A kompresszió ugyanis csak akkor ér valamit, ha egyenletes eloszlású, amit egy legyűrődött pólya aligha ér el. Ezért találták fel a professzionális kompressziós harisnyákat, amelyek szövése egyenletes, a szív felé fokozatosan enyhülő kompressziót biztosít a végtag számára. De pontosan milyen élettani hatást okoz a kompresszió?
Az enyhe szorítás, amely a bokánál 20-30 Hgmm nagyságú és felfelé fokozatosan csökken, elsősorban a lágyszöveteket érinti, a könnyen összenyomható vénás rendszer térfogatát csökkenti. Ez arra vezet, hogy az alsó végtag vénáit nem hagyja kitágulni és kevésbé pang a vér, illetve javul a vénás visszaáramlás. Ez az oka annak, hogy a műtétek után az amúgyis megnövekedett trombózis hajlam miatt a fekvőbetegek mindkét lábát magasan be kell fáslizni, hogy kevesebb esélyt adjunk a vérrög képződésnek.
Sportolás közben sem más a helyzet, azaz a kompresszió csökkenti az alsó lábszár vénáiban a vér mennyiségét, amelytől azt várjuk hogy növekedjen a keringő vértérfogat és javuljanak az alsó végtag keringési paraméterei.
A teljes cikk a sportorvosok honlapján