• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Könnyebb volna megelőzni, mint kezelni

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Csaknem egymillió embert érint a csontritkulás, pedig megelőzése sokkal egyszerűbb, mint gondolnánk.

Testünk csontszövetállománya kb. 20 éves korunkig gyarapodik, a csonttömeg ezután csökkenni és gyengülni kezd. Évente 3-5%-os csonttömeg csökkenés teljesen normális mindenkinél. Akkor kell aggódnunk, ha a csontépítő sejtek, illetve a csontlebontást végző sejtek együttes működése felborul, ilyen esetben ugyanis nagyobb mértékű csontvesztés, így csontritkulás alakulhat ki.

„A csontritkulás, azaz az osteoporosis a csont ásványi anyag tartalmának csökkenését jelzi. Néma kórnak is hívják, hiszen kezdetben semmilyen tünetet nem okoz, többnyire az első jele a kis ütésre is bekövetkező csonttörés. Leggyakrabban a gerinccsigolyák, a combnyak, a csukló és a bokacsontok törnek" - mondta Dr. Moravcsik Bence Balázs ortopéd szakorvos, gerincgyógyász.

Magyarországon majdnem egymillió embert érint, a nők különösen veszélyeztettek. Elsősorban a változó kor idején és idős korban alakul ki a betegség: a nők esetében négyszer gyakrabban fordul elő csontritkulás, mint a férfiak körében.

Bár az esetek nagy részében elsősorban időskorúaknál fordul elő, a csontritkulás ma már egyre több fiatalt is érint. Befolyásolja a csontszövetállományt, szült-e valaki gyereket, és ha igen, mennyi ideig szoptatta a babát. Nagyobb eséllyel alakul ki csontritkulás anorexiásoknál; olyanoknál, akiknek eltávolították a petefészküket; akik mozgásszegény életmódot élnek, illetve akik dohányoznak, és gyakran fogyasztanak alkoholt, kávét.

Szintén csökkenti a csonttömeget, ha valaki túl sok foszfáttartalmú ételt fogyaszt (egyes húskészítmények, szénsavas üdítők, sajtok), illetve gyakran iszik dobozos üdítőt, alkoholt az italba kerülő alumínium miatt. A szakember szerint a vegetáriánusoknak is oda kell figyelni rá, hogy megfelelő mennyiségű vitamint vigyenek be a szervezetbe.

„A betegség diagnosztizálása csontsűrűség-méréssel, vagy röntgennel, esetleg vér- és vizeletvizsgálattal történik, egyik sem jár fájdalommal. Kezelésére is már többféle módszer elérhető: gyógyszert, fizikoterápiát is igénybe lehet venni az állapot mértékétől függően. A kutatóknak sikerült kifejleszteniük olyan új generációs készítményeket, amelyekkel sikerülhet visszaerősíteni a megkopott csontgerendákat, de ez senkit nem ment fel a megelőzés fontosságától" – tette hozzá az ortopéd szakorvos.

A csontritkulás ugyanis amellett, hogy fájdalommal és akár spontán töréssel is járhat, a mindennapi életet is befolyásolja. Tanácsos átrendezni a lakást: mindent, amely sérülést okozhat, amelyben könnyen meg lehet botlani célszerű eltenni az útból.

Hogyan előzheti meg:
• Szedjen naponta átlagosan 1000 mg kalciumot, lehetőleg este, mert ilyenkor hasznosul a legjobban.
• Figyeljen más vitaminokra is: magnézium, B6, mangán, réz, fluorid és a legfontosabb a D3, amely segítségével könnyebben felszívódik a kalcium.
• Mozogjon rendszeresen, a csontokat érő terhelés ugyanis segíti a csontképződést.
• Kerülje a dohányzást és a szénsavas üdítőket, fogyasszon minél kevesebb alkoholt és kávét.
• Figyeljen a D vitaminban gazdag táplálkozásra.