• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Lappangó TBC

Egészségmagazin Forrás: Medipress

Új reményt az egyre növekvő számban jelen lévő antibiotikum-rezisztens baktériumtörzsek elleni küzdelemben.

A New York-i Weill Cornell Medical College kutatói laboratóriumi kísérleteik során arra a következtetésre jutottak, hogy egy, az eddigiektől eltérő hatásmechanizmusú gyógyszer segíthet megelőzni az aktív TBC kialakulását a baktérium látens – azaz betegséget egyelőre nem okozó - formáját hordozó betegekben. Az új szer hasznos lehet a már aktív TBC-ben szenvedő betegek számára is, hiszen általa rövidülhet a jelenleg igen hosszadalmas kezelési idő. A felfedezés új reményt adhat az egyre növekvő számban jelen lévő antibiotikum-rezisztens baktériumtörzsek elleni küzdelemben is.


„Minden egyes antibiotikum-rezisztens betegség a baktériumok győzelmét jelenti az orvostudomány felett. Az új szer azonban az eddig ismert antibiotikumoktól eltérő módon venné fel a harcot a kórokozó ellen." – nyilatkozta Dr. Carl Nathan, a Weill Cornell Medical College Mikrobiológia Intézetének professzora.  „Az osztódás hiánya a látens baktériumok egyik legjelentősebb tulajdonsága. Emiatt ezek a törzsek a hagyományos antibiotikumok számára nehezen hozzáférhetőek, terjedésük megakadályozása ezekkel a szerekkel nagyon nehéz. Sikerült azonban egy olyan új vegyületcsoportot találnunk, mely kizárólag a nem osztódó baktérium-alakokat pusztítja el."


A TBC közegészségügyi jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni. A WHO jelentése szerint a tüdő gümőkórja évente több, mint 1,6 millió ember halálát okozza. Feltételezések szerint a Föld lakosságának akár egyharmada is fertőzött lehet a tuberkolózis látens formájával. Ezeknek az emberekben 5-10 %-os eséllyel előbb-utóbb kifejlődik az aktív TBC.


„A látens baktériumtörzsek eliminálása a jövőben a TBC elleni harc egyik alappillére lehet." – állítja Dr. Nathan. „Az antibiotikum-fejlesztés fő célja mindig is a gyorsan szaporodó baktériumok elpusztítása volt. A rezisztens törzsek egyre nagyobb arányú előfordulása miatt azonban ez többé már nem tűnik nyerő stratégiának. A TBC kezelése igen hosszú folyamat. Feltételeznünk kell, hogy a hagyományos antibiotikum-terápia során a baktériumok egy része látens formában képes túlélni a kezelést, majd később reaktiválódva ismét elszaporodni a szervezetben.


A jelenlegi gyógyszerekkel a legtöbb nem szaporodó baktérium elpusztítása a szervezetből hat hónapba is beletelik, ami a páciensek számára igen megterhelő. A kezelés idő előtti abbahagyása ugyanakkor kedvez a rezisztens törzsek elszaporodásának. A kezelés folyatása során ezek kiírtása még nagyobb erőfeszítéseket igényel – különös tekintettel arra, hogy a kezelés szünetében ellenállóképességüket más baktériumokra is átörökíthették.


Az intézet kutatói vizsgálataik során egy bakteriális enzimre összpontosítottak. „A dihidro-lipoamid acetiltranszferáz (DlaT) elsősorban a kórokozó tápanyag-hasznosításáért felelős enzim, de szerepet játszik a baktériumsejt immunrendszer elleni védelmében is." – nyilatkozta Dr. Ruslana Bryk, a Weill Cornell Medical College Mikrobiológiai és Immunológia Intézetének adjunktusa.
A kutatócsoport tengerimalacokon végzett kísérletei igazolták, hogy az enzimnek döntő szerepe van az aktív TBC kialakulásában. A tudósoknak hosszú kutatómunka árán az ún. rodanin csoporton belül sikerült találniuk néhány vegyületet, melyek képesek behatolni a nem osztódó M. tubercolosis sejtekbe és az enzim szelektív gátlása útján elpusztítani azokat.


„Bízunk benne, hogy az elért eredmények a humán gyógyításban is felhasználhatóak lesznek. A felfedezett vegyületek reményeink szerint az emberi szervezetben is hatásosak és immunrendszerrel együttműködve, egymás hatását erősítve képesek lesznek a látens baktériumok eliminációjára." – nyilatkozta Dr. Nathan.


„Mint szülő, mint állampolgár és mint leendő beteg nagyon aggódom amiatt, hogy a fertőző betegségek elleni kemény harc egyszer kudarcba fullad. Amíg a hagyományos antibiotikumok hatásosak, a TBC, a tüdőgyulladás és más hasonló kórképek kezelése mindössze egyszerű rutinfeladat. Ezek a szerek azonban mostanában egyre gyakrabban vallanak kudarcot. A rezisztens baktériumok előfordulásának rohamos terjedése új, az eddigiektől eltérő szemléletmódot kíván meg tőlünk. Remélem, hogy az általunk elért eredmény a jövőben új utak keresésére bátorítja a több tudóstársamat." – mondta a professzor.