A betegség komplex volta és a hatásos terápia mielőbbi elkezdése miatt fontos, hogy a betegek panaszaikkal időben forduljanak orvoshoz.
Ma van az IBD, azaz a gyulladásos bélbetegség (inflammatory bowel disease) világnapja. A gyomor- és bélrendszer ismeretlen eredetű, krónikus gyulladásos betegségeit soroljuk ide, melyek közül leggyakrabban a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa fordul elő. A legjellemzőbb tünetek közé a hasi fájdalom és a hasmenés tartozik – a vécéhasználat akár hússzori is lehet naponta. A világnap alkalmából a Magyarországi Crohn-Colitises Betegek Egyesülete (MCCBE) egy családi napra invitálta a betegeket, a hozzátartozókat, egészségügyi dolgozókat a Fővárosi Állat- és Növénykertbe.
Az IBD-s betegek száma rohamosan nő, ma Magyarországon körülbelül 40 ezer ember érintett, Európa-szerte nagyságrendileg 3 millió betegről beszélhetünk. Az IBD leggyakoribb tünetei közé a hasmenést, a lázat, a vérszegénységet és fáradtságot, a véres székletet, a hasi görcsöket, valamint a fájdalmat, illetve a sürgető székelési ingert sorolják. Az érintettek akár napi 20 alkalommal is üríthetnek székletet, a kellemetlen tünetek miatt pedig gyakran stigmatizáltak a betegek. A betegség mindkét nemben azonos gyakorisággal fordul elő és leginkább az aktív, munkaképes korosztályt érinti. Az esetek körülbelül 15 százalékában már gyermekkorban megjelenik a betegség, leggyakrabban azonban 15-30 éves kor között diagnosztizálják – tehát a betegek jelentős része családalapítás előtt áll, társas kapcsolatban él, gyermekvállalást tervez.
„A mai napon nem csak azért vagyunk itt az Állatkertben, hogy egy jó hangulatú, családi napot töltsünk el a betegekkel és az érintettekkel, hanem azért is, hogy felhívjuk a figyelmet a betegségre. A törődés jegyében, és a közösségi élményt erősítve hivatalosan örökbefogadjuk Evitát, a kihalófélben lévő Mohrr-gazellát„– mondta el a világnapi eseményen Zacháry Anita, az MCCBE elnöke. „A gazellák száma rohamosan csökken, az IBD-s betegeké ellenkezőleg, folyamatosan nő. Egy dolog így biztosan közös bennünk, mindannyiunknak szüksége van a támogatásra!”
Az IBD esetében különösen fontos kiemelni, hogy jelentős hatással lehet mind a betegek életminőségére, mind az egészségügyi ellátórendszerre. A gyakori, visszatérő kórházi kezelések okozta gazdasági terhek mellett nagy a társbetegségek kockázata is: minden harmadik betegnél kialakul egy társbetegség. Az érintettek munkahelyi teljesítménye csökken, sokan táppénzre szorulnak. A gyermekek esetében az IBD hatással van a fizikai és szociális fejlődésre is. A gyulladásos bélbetegségek kezelése a betegség típusától és súlyosságától függően a megfelelő tápláltság fenntartásától a gyógyszeres terápián keresztül a műtéti beavatkozásig terjedhet.
A betegség komplex volta és a hatásos terápia mielőbbi elkezdése miatt fontos, hogy a betegek panaszaikkal időben forduljanak orvoshoz, súlyosabb esetben pedig érdemes valamely speciális terápiás lehetőségekkel is rendelkező IBD centrumot felkeresniük. Az ilyen, biológiai terápiára is feljogosított orvosi centrumok és orvosok elérhetőségei a www.belulrendben.hu honlapon találhatók.