• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Magas vérnyomáshoz vezethet a kevés alvás

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Nagy eséllyel alakul ki magas vérnyomás azoknál, akik egy nap hat óránál kevesebbet alszanak.

Hogy miként függ össze az alvás és a hipertónia, arról dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája beszélt.

Kevesebb alvás, magasabb vérnyomás

Az American Medical Association című lapban megjelent tanulmány szerint a témakörben folytatott kutatásban 578 harminchárom és negyvenöt év közti felnőtt embert vizsgáltak, akiknél rögzítették, hogy hány órát alszanak, és milyen minőségben. A résztvevők átlagosan 6 órát aludtak éjszakánként, és megfigyelték, hogy akik ennél kevesebbet pihentek, azoknál nagyobb százalékban mértek emelkedett vérnyomást. Ráadásul azt is kiderítették, hogy minden óra mínusz alvás 37 százalékkal növelte a vérnyomás emelkedését.

Míg a kutatók egyértelműen állítják, miszerint az alvás és a hipertónia közt összefüggés van, addig azt nem merik állítani, hogy a több pihenés hozzájárulna a vérnyomás csökkenéséhez - így ehhez még több vizsgálat szükséges.

Mike Rich, a Blood Pressure Association jótékonysági ügyvezető igazgatója elmondta, nincs kétsége afelől, hogy az alvás igenis fontos mindenki számára, és még azok is, akik magas vérnyomásban szenvednek, jobban érzik magukat, miután éjszaka jól pihentek. Továbbá azt is hozzátette, a sok alvás természetesen nem helyettesíti a felírt vérnyomáscsökkentő gyógyszereket, illetve a megfelelő életmódot, amit a hipertóniával küzdőknek ajánlott lenne betartaniuk.

Alvási apnoe is lehet a háttérben

Természetesen nem csak a kevés, de a rossz minőségű alvás is megnövelheti a vérnyomást. Ennek hátterében gyakran az alvási apnoe áll, melynek meglétét alvás-laborokban könnyen diagnosztizálhatnak.

„Az alvási apnoe szindróma során a garat izmok ellazulnak, illetve a nyelv hátracsúszik, és ez megakadályozza, hogy elegendő levegő jusson a tüdőbe. Ennek hatására az agyban oxigén hiány és széndioxid többlet lép fel. Ezért az illető hirtelen felhorkan, aminek hatására felszabadulnak a légutak. Mivel ez többször is megismétlődik az éjszaka során, az alvás nyugtalanná válik, és nem piheni ki magát rendesen a beteg, így a vérnyomása megemelkedik"- mondja dr. Kapocsi Judit.

Éppen ezért ha nem kielégítő az alvása, érdemes megmérnie a vérnyomását, hiszen könnyen lehet, hogy hipertóniás, csak határozott tünetek híján nem tud róla. Ebben az esetben tanácsos orvoshoz fordulni, aki megfelelő kezeléssel beállítja a helyes értéket, ami azért is fontos, mert alvási zavar és a kezeletlen magas vérnyomás együttesen nagyobb eséllyel vezethet szív- és érrendszeri problémákhoz.