A gyorsan változó képernyőképek még nagyobb stresszt jelentenek a szemünk és az agyunk számára.
Gyakran hallani, hogy az iskola, illetve a munka után az emberek otthon leülnek a videojátékok elé, vagy kezükbe veszik a tabletet és az okostelefont, majd órákra belefeledkeznek a virtuális valóságba. Az ülő életmóddal és a kevés mozgással járó egészségügyi kockázatokról sok információ elérhető és arról is egyre több szó esik, hogy ez mennyire ártalmas a szemeknek - – hívja fel a figyelmet Dr. Nagymihály Attila, a Budai Szemészeti Központ intézetvezető főorvosa.
„A túlzásba vitt televíziózás vagy számítógépezés mellett a videojátékok is a szem károsodásához vezethetnek, hisz ugyanúgy órákra a képernyőre tapad az ember. A homályos látás, a szemirritáció, a szemszárazság, alvásproblémák gyakori tünetek, de hosszú távon komolyabb látásproblémák is felléphetnek. A játékok nagyobb kockázatot jelentenek a felhasználók számára, hisz a harsány, villogó fények és színek, a gyorsan változó képernyőképek még nagyobb stresszt jelentenek a szemünk és az agyunk számára.
A gyermekek esetén kiemelten fontos figyelni arra, hogy a tablettel, számítógéppel töltött idő, vagyis amikor a szem közeli fókuszálásra van kényszerítve, megfelelő mértékben ellensúlyozva legyen szabadban töltött játékidővel. A szemszárazság és az alvásprobléma mellett kutatások igazolják, hogy gyermekeknél a rövidlátás kockázatának kialakulása is jelentősen megnő, ha túlsúlyba kerül a videojátékokkal töltött idő. A jó hír az, hogy megfelelő odafigyeléssel a tünetek csökkenthetők, a javasolt óvintézkedések betartásával tehetünk a látásunk megóvásáért” – mondja Dr. Nagymihály Attila.
Íme, néhány egyszerű, könnyen betartható javaslat, ami megvédi a látásunkat, miközben elmerülünk a virtuális valóságban:
1. Távolság a képernyőtől
A képernyőhöz túl közel ülő ember van kitéve leginkább a veszélynek. Fontos ügyelni arra, hogy elég távol legyünk a monitortól, ami általában 2,5-7 métert jelent a képátló méretétől függően. Minél nagyobb a készülék, annál távolabb kell elhelyezkedni a tévézéshez, játékhoz.
2. Gyakori szünetek
A szemészek szerint érdemes félóránként pihentetni a szemet, és ügyelni arra, hogy ebben az időszakban olyan távolságra nézzünk, ami messzebb van a képernyőnél.
3. Megfelelő világítás
Sokszor fokozza a játékélményt, ha teljes sötétség van a szobában, és lekapcsolunk minden fényforrást, de ez nagyon rossz a szemnek. Mindenképp kell valami plusz fényforrás a helyiségbe.
4. Szem nedvesítése
Ha keveset pislogunk a gép előtt, a könnyfilmréteg elterülése kevésbé optimális. Ha száraznak érezzünk szemünket, használjunk tartósítószermentes műkönnyet.
“A számítógépes játékok közt is egyre inkább teret hódítanak a virtuális szemüveggel használható alkalmazások. Több kutatás is készült arra vonatkozóan, hogy a virtuális szemüvegben történő játék tulajdonképpen kíméli a szemet abból a szempontból, hogy kevésbé okoz szemszárazságot. Egy virtuális headset használata a jövőben megoldást jelenthet azok számára is, akik munka miatt ülnek sokat a gép előtt, és emiatt száraz a szemük” - magyarázza Dr. Nagymihály Attila. (Kép: Pexels)