Ezekre a kérdésekre ad választ Dr. Gajdács Ágnes obezitológus szakorvos, testsúlygyógyász, aki több, mint 20 éve kutatja a fogyókúra különböző területeit.
„A gyermekvállalás során a súlygyarapodás szempontjából négy különösen veszélyeztetett időszak létezik. Az első, a megelőzés szempontjából is kiemelten fontos időszak a várandósság előtti néhány hónap. A gyermekvállalás előtt mindenképpen érdemes rendezni a testsúly- és testösszetétel eltéréseket - legyen szó akár súlyfeleslegről, akár alultápláltságról-, hiszen így az egészségügyi előnyök mellett a vágyott terhesség létrejöttére is nagyobb az esély. A második ilyen időszak a két gyermek születése közti szakaszra tehető. Ha az első gyermek születése után rövidesen szeretnének még egy gyermeket, és az első várandósság előtt és/vagy alatt összeszedett pluszkilókat nem sikerült leadnunk, akkor a második gyerek tervezését már eleve súlyfelesleggel indítjuk"- árulta el Dr. Gajdács Ágnes, aki azt is hozzátette, ez akár szövődmények forrása is lehet, tehát érdemes a szülés utáni 3-12. hónapban megszabadulni a súlytöbbletünktől. „ A harmadik időszak a szoptatás, amikor ugyan élettanilag fogyni kellene, mégis sok újdonsült anyuka ilyenkor hízik a legtöbbet! A negyedik, vagy „konyhamalac időszak" a gyermek elválasztásától az óvodás vagy iskolás korig tart, tehát amíg az anyuka és a gyermek többnyire ugyanazt eszi. Ilyenkor az anyukák előszeretettel fogyasztják el a gyermekük maradék ételét is a saját adagjukon kívül, és nagyon sokszor ez vezet a hízáshoz!"
Terhesség alatt mennyi a normális súlygyarapodás?
„Azt, hogy mennyit hízhat egy kismama terhesség alatt, elsősorban a várandósság előtti testtömeg-indexe (BMI) határozza meg. Ha a testtömeg indexe alapján az alultáplált kategóriába tartozik, akkor akár 14-20 kg súlygyarapodás is megengedett, hiszen a szervezet így próbálja a számára kedvező testsúlyt kialakítani a szüléshez. Ha a BMI normális, 12,5-17,5 kg a még elfogadható súlygyarapodás. Ha a leendő anyuka a túlsúlyos tartományban van, 7,5-12,5 kg a javasolt hízás, az elhízott kategóriában viszont maximum 5,5-10 kg súlygyarapodás ajánlott, e fölé semmiféleképpen nem érdemes menni"- magyarázta Dr. Gajdács Ágnes obezitológus szakorvos.
A magzatra is negatívan hat a túlsúly!
„Természetesen felvetődhet az a kérdés, hogy miért van ekkora jelenősége akár a várandósság előtti túlsúlynak vagy a terhesség alatti nagyobb súlygyarapodásnak.
Ha az anya testtömeg-indexe magasabb a normálisnál, a gyermek esetében gyakoribbak az olyan rendellenességek, mint pl. a nyitott gerinc, különféle agyi rendellenességek, vagy emésztőrendszeri problémák, sőt a halva születések száma is nő. Az elhízott anyák gyermekeinek 15%-a 4 éves korára már szintén elhízott"- mesélte a szakértő.
Dr. Gajdács Ágnes obezitológus szakorvos, testsúlygyógyász ugyanakkor hozzátette, hogy az anya magasabb BMI-je a a terhesség és szülés körüli anyai szövődmények (pl. császármetszés, terhesség alatt vérnyomás emelkedés, terhességi cukorbetegség, terhességi toxikózis) előfordulási arányát is növeli. Ha például az első terhesség előtt az anyai BMI normális, a második terhesség előtt viszont az anya már elhízott, 3-szoros a rizikója a cukorbetegség kialakulásának. Még több rizikóval kell számolniuk azoknak az anyáknak, akinek a két terhesség között a testtömeg indexük 3 vagy több egységgel gyarapodott.