A gyerekek egészen kisiskolás korukig akár 6-8 légúti fertőzésen is áteshetnek az ősztől tavaszig terjedő időszakban.
A bölcsődébe, óvodába járó gyerekek közt nem ritka, hogy akár több héten át is köhögnek. Az elhúzódó köhögés lehet egy légúti betegség következménye, ám komolyabb problémákra is utalhat. A gyakori kiváltó okokról dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa beszélt.
Mire jó a köhögés?
Azt gondoljuk, hogy pusztán zavaró tényező, hiszen napközben is kellemetlen, éjszaka nem hagy aludni, idővel pedig torokfájást, rekedtséget is okozhat az elhúzódó köhögés. Valóban nem kellemes, ám annál hasznosabb, hiszen a szervezetünk így próbál megszabadulni a tüdőbe jutó, levegőben lévő szennyeződésektől, kórokozóktól, a képződött váladéktól vagy például a félrenyelt ételtől is. A köhögés tehát hasznos, ám nem mindegy, hogy mitől és miért történik.
Légúti betegséget követő köhögés
A gyerekek egészen kisiskolás korukig akár 6-8 légúti fertőzésen is áteshetnek az ősztől tavaszig terjedő időszakban. A gyermekközösségekben a kórokozók gyorsan terjednek, könnyen átadják egymásnak a gyerekek, legtöbbször cseppfertőzéssel. A szülőnek pedig már az egymást gyorsan követő betegségek miatt is úgy tűnhet, hogy a gyermek folyton köhög. Nem ritka, hogy a betegség lezajlását követően a köhögés még 2-3 héten át tart, majd fokozatosan alábbhagy.
Asztma tünete is lehet
Az asztmáról a sípoló légzés, a fulladás érzés jut először eszünkbe, és nem is gondoljuk, hogy nem csak a nehézlégzés, hanem az elhúzódó köhögés is jelezheti a betegséget. Gyanúra ad okot, ha a légúti fertőzések során, vagy éjszaka rendszeresen elhúzódó köhögés jelentkezik, a gyermeknél köhögési rohamok alakulnak ki testedzés vagy hideg levegő hatására.
Arcüreggyulladás, allergia a háttérben
A hátsó garatfali csorgás azt jelenti, hogy az orrváladék nem az orrnyílásokon keresztül távozik, hanem a garat irányába hátra csordogál, ezzel folyamatosan ingerköhögést vált ki. A fekvő testhelyzet miatt ebben az esetben is főként este, éjszaka jelentkezik a köhögés. Ilyenkor fontos utána járni, mert akár krónikus arcüreggyulladás vagy légúti allergia is állhat a háttérben.
Reflux
A gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó gyomorsav hatására szintén jelentkezhet köhögés, akár úgy is, hogy ez a reflux egyetlen tünete, az ismertebb gyomorfájás, a mellkas területén tapasztalható égő érzés nélkül is. A csendes refluxra az elhúzódó köhögés mellett a gyakori rekedtség, torokfájás is utalhat.
Félrenyelés miatt idegentest
Főként kisebbek körében, a 2-4 év alatti gyerekeknél gyakori, hogy nemcsak ételt, de akár egy apróbb játékdarabkát is félrenyelnek. A szervezetük ilyenkor próbál megszabadulni a bekerült idegentesttől, a gyermeknél ezért alakul ki az elhúzódó, időnként fuldokló, akár ellilulással járó köhögés. Ha az idegentest sokáig marad a légutakban, antibiotikus terápiára nem reagáló tüdőgyulladást, nem javuló asztmatikus légzést, hörgőtágulatot, akár tályogot, súlyosabb esetben életveszélyes állapotot is okozhat.