• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mofetta: az egészségjavító gázfürdő

Egészségmagazin Forrás: MTI-Press

Elsősorban az érbetegségektől szenvedőknek javallott a szén-dioxidos klíma.

A szén-dioxid gáz leginkább az égés melléktermékeként, az élővilágban pedig a légzés és az anyagcsere alapvető vegyületeként ismert. Szépészeti hatását mostanában kezdik fölfedezni, egészségjavító szerepét pedig ott ismerik a legtöbben, ahol a természet maga juttatja a szabadba, gázkiömlés formájában. A vulkáni eredetű jelenség gyógygázfürdőt üzemeltetve is hasznosítható. Elsősorban az érbetegségektől szenvedőknek javallott a szén-dioxidos klíma.

Vulkáni utóműködésként gyakran jelentkezik gázkiömlés, a geológia nyelvén: mofetta, aminek összetevői a bőrön át, valamint a légzéssel a légáramba bejutva gyógyító hatást fejtenek ki. A népi gyógyászatban tudatosan, gyógymódként már igen régóta, Erdélyben például 600 éve alkalmazzák, s persze az orvosok is javasolják, elsősorban érbetegségek terápiájához.

Magyarországon az egyetlen, gyógyító gázfeláramlás Mátraderecskén található. Dr. Gyetvai Gyula ügyvezető igazgatótól, a Mátraderecskei Szén-dioxid Gyógygázfürdő igazgató főorvosától ennél többet is megtudhattunk.

- Lényegében gázfürdőről beszélhetünk?

- Igen. Ma már méltó helyet tölt be különféle betegségek kezelésénél a száraz szén-dioxid gáz, mint fizioterápiás tényező. A gáz összetételétől függően az indikációs kör változik, a magas kéntartalmú erdélyi mofettákat elsősorban reumatológiai, mozgásszervi betegségeknél alkalmazták.

A főorvos elmondta, hogy a mátraderecskei térségben felszínre érkező gáz nagy mennyiségű, az erősen töredezett triász kori karsztvíztároló rendszerből származik. A mélységi eocén vulkáni andeziten keresztül a gáz a felszín közelébe szivárog, ott a gázrekesztő fiatal üledék takarója alól ezer méter mélységből átlagosan 400 literes óránkénti intenzitással tör a felszínre.

- Sok szén-dioxidot tartalmazó, viszonylag alacsony hőfokú vulkáni kigőzölgést hasznosítanak Mátraderecskén. Hogyan hat és milyen betegségekre?

- Kiválóan alkalmas a végtagok, a verőér, visszér és nyirokér idült betegségeiben, cukorbetegségekhez társuló érszövődmények kezelésére. De helyreállító érműtét, szimpatektómia, katéteres értágítás után, valamint műtétre nem alkalmas esetekben is legtöbbször igen kedvező hatású. A vénás rendszer betegségei közül a krónikus vénás elégtelenség, trombózis utáni állapot esetén is jelentős javulás érhető el.

- Kiknek nem ajánlott a kúra?

- Gyakorlatilag megegyezik a gyógyfürdő kezelések ellenjavallataival. Keringési elégtelenség, szívinfarktus, agyi trombózis után három hónapig semmiképpen nem ajánlható. Ellenjavallatot indokolhat a trombózis-hajlam, a tüdőembólia, valamint a gyakori eszméletvesztéssel járó kórkép is.

Dr. Gyetvai Gyula tájékoztatása szerint a kezeléseket az Országos Egészségbiztosítási Pénztár nem támogatja, bár folynak erről tárgyalások. Így egy kezelés 1200 forintba kerül, s a szakorvosok 15 napos kúrát javasolnak. Beutaló nem szükséges, de érdemes a háziorvossal konzultálni. A kezelésekhez két hónapnál nem idősebb laboreredményekre, illetve EKG vizsgálatokra van szükség. Érdemes elhozni a korábbi leleteket, esetleges kórházi zárójelentéseket.

Végül: hogyan képzeljünk el egy gázfürdőt? Mint egy medencét víz nélkül, ahol a gyógyulni vágyók ruhában ülnek, élvezve a gáz jótékony hatását. És hogy veszélyes lenne a gáz? A betegek csak derékig ülnek a kigőzölgésben, e magasság felett normális a levegő, amit különféle elszívó és légcserélőberendezésekkel még folyamatosan frissíteni is tudnak.