• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

Ne fürödjünk szökőkútban!

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

A szökőkutakat nem fürdésre tervezték, főleg a nyári kánikulák idején az emberek mégis felüdülést keresnek vizükben.

Ha a szökőkutak vize szennyeződik, és nem gondoskodnak a megfelelő tisztításról, fertőtlenítésről, illetve ha a szökőkút nem üzemel folyamatosan, a kút belső felszínén olyan élőbevonat alakul ki, amit a hagyományos tisztítási technológiával nehéz eltávolítani. A kialakult élőbevonat mellett a 25°C feletti vízhőmérséklet szintén kedvező feltételeket teremt számos mikroorganizmus elszaporodásához, közülük kiemelten fontos egy "feltételesen kórokozó" (opportunista patogén) baktérium, a Legionella.

Az ÁNTSZ Országos Környezetegészségügy Intézetének tájékoztatója szerint a Legionella baktériumok az egészséges emberre nézve veszélytelenek, azonban az immunrendszer akár átmeneti károsodása vagy teljesítőképesség-csökkenése esetén enyhébb-súlyosabb megbetegedést válthatnak ki.

A Legionella baktériumok kis csíraszámban szinte bármilyen édesvízi környezetben megtalálhatóak, innen a vízhálózatokon keresztül jutnak a szökőkutakba. A nyári kánikula idején az előbb említett kedvező feltételek elősegítik elszaporodásukat. Mivel a szökőkutakban üzemelés közben nagy mennyiségű vízpermet keletkezik, azaz a Legionellákat tartalmazó vízből olyan kis méretű vízcseppek is képződhetnek, amelyek a tüdő léghólyagocskáiba is képesek lejutni, és helyileg gyulladást okozni.

A Legionella fertőzésnek két fő megnyilvánulását ismerjük, a heveny influenzaszerű tünetekkel járó, magától gyógyuló Pontiac-lázat; valamint a tüdőgyulladással járó legionárius betegséget, amelynek megjelenési formái változatosak: az enyhe köhögéstől és hőemelkedéstől kezdve a súlyos légzési elégtelenségig.

A szökőkút vizének esetleges szennyezettsége (talaj, állati ürülék) következtében a hasmenést okozó mikroorganizmusokkal (egysejtűek és vírusok) való fertőződés lehetősége is fennáll, amelyre a gyerekek a felnőtteknél fogékonyabbak. Az esetleges fertőződéseket megelőzendő, fontos, hogy az emberek a kánikula idején is tartsák be a higiénés szabályokat, és ne használják fürdésre a szökőkutak vizét.