• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Ne legyen stigma a pikkelysömör!

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Éjszakai úszóversennyel demonstrálnak az olimpikonok és az önkéntesek öt városban.

Első ízben indítja útjára a Magyar Dermatológiai Társulat betegségismertség növelő kezdeményezését, amellyel a magyar népesség mintegy 1,5 - 2 százalékát érintő kórra, a pikkelysömörre szeretné felhívni a figyelmet. Az Úszók Éjszakája október 29-én, a pikkelysömör világnapján egyszerre öt nagyvárosban zajlik majd, többek között olyan neves olimpikonok részvételével, mint Jakabos Zsuzsanna, Biczó Bence, Fodor Rajmund, Gergely István, Marosi Ádám és dr. Molnár Tamás.

Beugrani a vízbe, szelni a habokat – legtöbbünk számára mi sem természetesebb ennél. Pedig hazánkban közel 150 – 200 ezer embernek ez az egyszerű és hétköznapi sport is jelentős próbatétel a bőrükön megjelenő elváltozások, illetve az ehhez társuló társadalmi előítélet miatt. „Még mindig kevés az ismeret és sok a tévhit ennek a viszonylag gyakori, az egész szervezetet érintő betegségnek a kapcsán. Bár a bőrön minden esetben megjelennek a jellegzetes elváltozások, mégis egy olyan komplex betegségről van szó, amelyet súlyosabb esetben gyakran kísérnek egyéb szervek megbetegedései is: ízületi vagy kardiológiai elváltozások, depresszió vagy elhízás. Mindezek után nem csoda, ha a betegek életminősége, közérzete sokkal rosszabb egészséges társaikénál. Jól példázza ezt a sporttevékenységektől való elzárkózás vagy a társas érintkezés beszűkülése" – jellemezte a pikkelysömört prof. dr. Remenyik Éva, a Magyar Dermatológiai Társulat elnöke.

Enyhe esetekben a helyi kezelés lehet hatásos, míg a nagy felületet érintő vagy társbetegségekkel járó esetekben a szisztémásan, belsőleg alkalmazott kezelés járhat eredménnyel. Így gyakorlatilag a teljes tünetmentesség is elérhető. Fontos, hogy a betegek ismerjék az ellátási lehetőségeket: alapesetben a területileg illetékes bőrgyógyászati szakrendelések adnak magas szintű szakellátást, míg súlyos esetekben az országban 8 helyen elérhető bőrgyógyászati biológiai centrumokban juthat megfelelő ellátáshoz a beteg.

„Ma már ez a betegség is jól kezelhető – még ha meg nem is gyógyítható. Ennek ellenére, a pikkelysömör olyan, mint egy stigma. Akinek van, az a társadalom által ki van rekesztve, meg van különböztetve. Az a fontos, hogy az Úszók Éjszakájához hasonló rendezvények által a betegek érezzék, nincsenek magukra hagyva, ismerjék fel annak lehetőségét, hogy a sport által életminőségük javulhat" – fogalmazott dr. Wikonkál Norbert egyetemi docens, kozmetológus, klinikai onkológus szakorvos.

Darabos Zoltán blogger, triatlonos gyerekként szembesült azzal, hogy gyógyíthatatlan beteg. „Amikor megtudtam, hogy pikkelysömörös vagyok, magamba fordultam, depressziós lettem. Az uszoda évekig tabu terület volt számomra. Aztán elkezdtem triatlonozni, és onnantól kezdve minden pozitív irányba változott. Ma már el sem tudnám képzelni az életem a sport nélkül" – osztotta meg személyes élményeit a fiatal sportoló.

A rendezvény fővédnökségét felvállaló Emberi Erőforrások Minisztériuma is üdvözölte a kezdeményezést, amelyben a részt vevő városok versengenek egymással: a győzelemhez egy óra alatt kell minél több leúszott métert összegyűjtenie az egyes városoknak, mindezt egy olyan különleges váltóverseny formájában, ahol a finisben az utolsó csobbanó a helyszínen lévő olimpikon lesz. Az a csapat nyer, amely a vállalkozó szellemű résztvevők által teljesített hosszokból a legtöbb métert gyűjti össze egy óra leforgása alatt.

A legjobban teljesítő város anyagi támogatást nyer városa betegszervezete számára. Mivel a leúszott méterek mellett a szurkolók száma is számít a versenyben, így annak is megéri eljönni, aki egyébként nem szeretne úszni, hiszen izgalmas versenyre lehet számítani, melyben nagy szükség van szurkolókra is, épp úgy, mint az olimpián.

A rendezvényről – amelyen a részvétel mindenki számára ingyenes – további információkat a www.uszokejszakaja.hu honlapon találnak az érdeklődők.

A szervezők várjuk tehát a lelkes úszókat és szurkolókat október 29-én 5 városban:

Budapest: Nyéki Imre Uszoda, kezdés: 20.00 órakor

Kaposvár: Virágfürdő – Uszoda, kezdés: 18.00 órakor

Pécs: Abay Nemes Oszkár Sportuszoda, kezdés: 18.00 órakor

Szeged: Városi Sportuszoda, kezdés: 20.30 órakor

Debrecen: Sportuszoda, kezdés: 18.00 órakor

A betegségről és a terápiás lehetőségekről a Weborvos Psoriasis rovatában

Legolvasottabb cikkeink