• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ne veszítse el a haját!

Egészségmagazin 2019.03.17 Forrás: Budai Egészségközpont
Ne veszítse el a haját!

Ha huzamosabb időn keresztül naponta több mint 60-100 hajszálat veszítünk, az már a hajhullás jele lehet.

Hajmosás vagy fésülködés során mindenki talál több-kevesebb hajszálat a hajkefében, a földön vagy a lefolyóban. Ijedtségre semmi ok, hiszen napi 60-80 hajszál kihullása teljesen természetes, a kihullott haj helyén új szál indul növekedésnek. Aggódnunk akkor kell, ha a hajhullás mértéke fokozódik, vagy esetleg bizonyos területeken csomókban kezd hullani a haj. Mire utalhat ez és mi okozza?

„Fejünkön átlagosan 100-150 ezer hajszál található. Külsőnk szempontjából meghatározó a hajkoronánk, így érthető, hogy mennyiségének és/vagy minőségének változásaira nagy figyelmet fordítunk. A hajunkra a kor előrehaladtával természetes, észrevétlenül kialakuló ritkulás jellemző, ám a nagyobb mértékű hajhullás akár belső szervi eltérésekre is felhívhatja a figyelmet. Az évszakok váltásakor, főleg tavasszal és ősszel is tapasztalhatjuk, hogy több hajszálat veszítünk, de ez természetes jelenség. Ám, ha huzamosabb ideig tapasztaljuk, hogy az átlagnál több szál hullik, vagy azt vesszük észre, hogy ritkul a hajunk, keressük fel a szakorvost, aki trichogram vizsgálattal megállapítja a hajhullás mértékét, és a hajciklusban talált eltérésekből következtet a kiváltó okra” – mondta dr. Fáy Andrea, a Budai Egészségközpont bőrgyógyász szakorvosa.

Mikor beszélhetünk hajhullásról?

Ha huzamosabb időn keresztül naponta több mint 60-100 hajszálat veszítünk, az már a hajhullás jele lehet. Hogy jelentős, észrevehető legyen a haj ritkulása, ahhoz a hajszálak negyedének kell kihullania. A nagy mennyiségű hajvesztés rendszerint hajmosáskor válik szembetűnővé, de a párnán, padlón megjelenő feltűnőbb mennyiségű hajszál is figyelemfelhívó lehet. Bizonyos esetekben nem mindig észlelhető, vagy csak periódusonként jelentkezik, ebben az esetben a baj már csak a kialakult jellegzetes kopaszodás jelentkezésekor észlelhető.

Mi okozhat hajhullást?

·           Öröklött tulajdonságok, amelyek meghatározzák a hajhagymák érzékenységét és a szervezetben zajló hormonális változásokat

·           Vitamin vagy ásványi anyag – például vas – nem megfelelő bevitele vagy felszívódási zavar miatt kialakult hiányállapot

·           Lázzal járó akut fertőzések

·           Gyulladásos gócok

·           Hormonális változások

·           Nőgyógyászati betegségek

·           Pajzsmirigy működési zavara

·           Autoimmun megbetegedések

·           Toxikus károsodás

·           Stressz

·           Egészségtelen táplálkozás, túlzásba vitt fogyókúra

·           Fejbőrt érintő bőrbetegségek

„A hajhullás megjelenhet önálló kórképként és más betegségekhez társulóan. A kiváltó okok diagnosztizálása révén válik lehetővé a hatékony terápia. A trichogram vizsgálat során objektív képet kaphatunk a hajciklus aktuális állapotáról, segítségével elkülöníthetők a hajhullás nagy csoportjai. Az itt kapott eredményt a kórelőzmény, a klinikai kép, a mintavétel során szerzett tapasztalatok, valamint az egyéb vizsgálatok figyelembevételével együtt értékelve állítjuk fel a diagnózist és kezdhetjük meg a megfelelő kezelést” – tette hozzá a doktornő.

Hogyan kezelhető?

·           A gyulladásos góc, a vashiányos vérszegénység, illetve egyéb hiányállapotok megszüntetésével.

·           Helyi kezeléssel, mely során a különböző vérbőséget fokozó, gyulladást gátló, bőrregeneráló szereket bedörzsölve javul a fejbőr, a hajhagymák oxigén- és energiaellátása. Hormonális eredetű hajhullás esetében helyileg alkalmazható hormontartalmú készítménnyel lassítható a hajritkulás folyamata.

·           Mezoterápiával, melynek során az orvos a kívánt hatóanyagokat egy mikrotűvel juttatja a fejbőr alá, közvetlenül a szőrtüszőkhöz.

·           Helyes táplálkozással, cink, B-vitaminok és D-vitamin megfelelő bevitelével.

·           Abban az esetben, ha a hajhagymák teljesen elpusztultak, már csak a hajátültetés jöhet szóba. Ilyenkor többnyire a tarkón lévő hajas fejbőrről emelnek át hajhagymákat a kívánt területre.

Kapcsolódó hírek